Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > Şemdin Sakık, 28 Şubat'ta da tanık oldu
23/2/2013

Şemdin Sakık, 28 Şubat'ta da tanık oldu

“Ergenekon Davası”nda “gizli tanık” olarak ifade veren ve daha sonra kimliğinin açıklanmasını isteyen Şemdin Sakık’ın, Ankara C.Savcılığı’nın yürüttüğü “28 Şubat soruşturması” kapsamında da talimatla ifadesinin alındığı ortaya çıktı.Hem tanık, hem mağdur sıfatıyla
Şemdin Sakık’ın, 28 Şubat soruşturması kapsamında "andıç" olayıyla ilgili olarak hem "tanık" hem de "mağdur" sıfatıyla ifade verdi. Sakık, “Beni duruşmaya çağıracaklarından eminim. Bir gece ansızın Ankara'ya gelebilirim” dedi.

Kendilerini teselli ediyorlar
Sakık, bazılarının “Şemdin Sakık'ın ifadelerine mahkeme güvenmez” diye kendilerini teselli ettiğini belirtti, “Valla hemen söylemeliyim ki, tanıklığıma öyle çok inandılar ki buraya kadar gelme zahmetine katlandılar. Buraya gelen hâkim açıklamalardan tatmin olmuş biçimde ayrıldı” dedi.

“Ergenekon Davası” kapsamında “Deniz” kod adıyla “gizli tanık” olarak ifade veren, daha sonra kimliğinin açıklanmasını isteyen bir dönem PKK’nın 2 numarasına kadar yükselen Şemdin Sakık’ın, Ankara C.Savcılığı tarafından yürütülen “28 Şubat soruşturması” kapsamında da ifadesinin alındığı ortaya çıktı. Sakık’ın, bu soruşturmada hem “tanık”, hem de “mağdur” olarak ifade verdiği bildirildi.

28 Şubat soruşturması kapsamında ifadesinin alındığını doğrulayan, Sakık, “Beni duruşmaya çağıracaklarından eminim.
Bir gece ansızın Ankara’ya gelebilirim” dedi.

Aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un da bulunduğu “Ergenekon Davası”nda, Şemdin Sakık’ın tanık olarak dinlenmesi tartışma konusu olmuştu. Sakık’ın devam eden bazı davalarla ilgili de ifde vermek için ilgili C.Savcılıklarına başvurduğu da belirlendi. Şemdin Sakık, cezaevinden gönderdiği mektupta şu açıklamalarda bulundu:

Dürüst olduğuma inanıyorum
“Tanık sıfatıyla ifade verdiğim kamuoyunda duyulduğunda emekli Orgeneral Tuncer Kılınç Paşa'ya ne düşündüğünü sordular. ‘O dürüst bir insandır, bildiğini eğmeden bükmeden söyleyen biridir’ diyerek görüş belirtti. Gerçekten de dürüst olduğuma inanıyorum, gerçekten de hep doğru bildiğimi söyledim, annemin "oğlum insan su içen yılanı bile öldürmez" sözünden hareketle darda olana hiçbir zaman yüklenmedim. İmralı'daki Abdullah Öcalan bile zor günler yaşadığında hakkında çok şey yazmamaya çalışırdım. Ergenekon duruşmasında tanık olarak dinlendiğimde, Doğu Perinçek'in örgütle olan bağlarını ortaya koydum, ama aynı zamanda iki tanığın kendisi hakkında verdiği ifadenin doğru olmadığını kesin bir dille çürüttüm, yani tanıklığına gittiğim bu insana bile yardımcı oldum.

O zaman yapmadıkları kadar saldırdılar
Özellikle Ergenekon davasında tanık sıfatıyla ifade verdikten sonra, hem sol yelpazede yer alanlar hem de sağ yelpazede yer alanlar beni ‘devletin ajanı, yalancı tanık, karanlık adam’ gibi ithamlarla suçladılar. Elde silah dağlarda şiddet estirdiğim yıllarda bile yapmadıkları kadar saldırdılar, vahim bir suç işlemişim gibi hakaret üstüne hakaret yağdırdılar. Ve benim dost bildiğim insanlar da bunlara destek oldular. Bir tek Sayın Fatih Altaylı dürüst davranarak ‘Semdin Sakık tanık olabilir, hem de önemli bir tanık olabilir’ diyerek beni onayladı. Hakkını yememek gerekir ki Sayın Saygı Öztürk' ün ‘Herkesin Kızdığı Adam; Semdin Sakık’ başlıklı yazsı da oldukça yerindeydi, ama o da hala ‘elebaşı’ sıfatını kullanıyor.

Tanıklığıma öyle inandılar ki
‘Mahkeme Semdin Sakık'ın ifadelerine güvenmez’ diyerek kendilerini teselli etmeye çalıştılar. Valla hemen söylemeliyim ki, tanıklığıma öyle çok inandılar ki buraya kadar gelme zahmetine katlandılar. Buraya gelen hâkim açıklamalardan tatmin olmuş biçimde ayrıldı. Dahası iki gün üst üste ifade verdiğim halde tek bir an bile konuşmam kesilmedi ve tek bir an bile uyarı almadım. Hatta mahkeme savcısı bazı ifadelerimi o kadar çok önemsedi ki sözlerimi tekrarlayarak bana onaylattı.

Yeni davalar açılmasını bekliyorum
Özellikle 1993 cinayetlerine ilişkin olarak verdiğim ifadeler dikkatlerini oldukça çekti. Dolayısıyla ben kendi adıma sonuçtan umutluyum, mahkemenin bu ifadeleri dikkate alarak daha bazı davalar açabileceğini bekliyorum. Ergenekon duruşmasında verdiğim ifadenin Malatya Cumhuriyet Savcısı tarafından istenmesi de ifadelerime verdikleri ehemmiyeti gösterir.

Ansızın Ankara’ya gelebilirim
Dahası, ben sadece Ergenekon davasında değil, şu anda Ankara'da görülen 28 Şubat soruşturmasını yürüten savcılara da, ‘andıç’ olayıyla ilgili olarak hem ‘tanık’ hem de ‘mağdur’ sıfatıyla talimatlı ifade verdim. Beni duruşmaya çağıracaklarından eminim. Bir gece ansızın Ankara'ya gelebilirim.
Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı ise 1993'te yaşanan belli başlı olaylara ilişkin olarak yine tanık sıfatıyla ifademe başvurdu, bu ifadelere dayalı olarak çok sayıda dosya açılmış bulunmaktadır.

Öldürülen PKK muhalifleri için
Abdullah Öcalan’ın avukatlarının yargılandığı davada, yani KCK davasında, bana düzenlenen suikast talimatının bu avukatlar vasıtasıyla geldiği gerekçesiyle ‘mağdur’, İmralı'dan gelen talimatlar doğrultusunda vurulan PKK muhalifleri için ise ‘tanık’ sıfatıyla dinleneceğim.

Basına yansımayan birçok davada tanık sıfatıyla dinlendim. Ve tanık sıfatıyla verdiğim bütün ifadeler doğru çıktı, birçok olay bu sayede aydınlanmaya başladı. Yani anlayacağın ben tarihin bir kesitine tanıklık yapıyor ve bu biçimde geçmişimizin karınlıkta kalan noktalarını aydınlatmaya katkıda bulunuyorum.

Yazdıklarımı didik didik ediyorlar
Şuna emin olunmalıdır ki; Ergenekon, Faili Meçhul Cinayetler ve KCK davasına bakan bütün savcılar yazdıklarımı didik didik ettiler, direkt ya da talimatla beni dinlediler. Yani anlayacağınız ‘mahkeme hiçbir biçimde Semdin Sakık'ın ifadelerini ciddiye almaz’ diyenler bilmeliler ki, karşılarına çıktığım bütün savcılar ve yargıçlar ifadelerime oldukça önem verdiler ve gerekeni yaptılar. Ergenekon duruşmasında verdiğim ifade ise kabul görmenin ötesinde, yeni davaların açılmasına vesile oldu.

İlker Paşa beni anlamıyor
Kimse beni anlamıyor, ama bu arada ben de eski Genel Kurmay Başkanı Sayın İlker Başbuğ'u hiç anlamıyorum. Her gelişmenin altında kendisine saldırı gören bir anlayış içinde! Oysa ben bu davada tanık olarak ifade verdiğimde kendisi Genelkurmay Başkanıydı. Tanıklığımın kendisiyle uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. Efendim aynı çatı altında olmamalıymışız. Ben ne yapayım, aynı ülkenin vatandaşı olmayı ben mi seçtim? Meğer hala kendisini Genelkurmay beni de terörist görüyor; gece gündüz ‘şu paşaya nasıl zarar verebilirim’ diye uğraştığımı düşünüyor. Kim ki kendinden eminse tanıklığımdan çekinmemelidir..

Dünyayı başıma yıktılar
Geçmişin aydınlatılması çalışması yürüttüm ve bu çalışmam bütün hızıyla sürüyor: ‘Geçmişimiz aydınlansın’ derken kötü bir şey yapmadım, şerefim üzerine yemin içerim ki hiç kimseye iftira atmadım, kimseye düşmanca duygularla yüklenmedim, sadece gerçeğin ortaya çıkmasına ve hukukun işlemesine yardımcı oldum. Bu desteğim takdir edilmesi gerekirken neredeyse dünyayı başıma yıkacaklar.”
----

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > Şemdin Sakık, 28 Şubat'ta da tanık oldu

Diğer Yazıları:
31/12/2019 “Vatan toprağı işgal altındayken”
29/12/2019 Ankara’da coşku, bizde hüzün vardı
27/12/2019 İslami bankada olmayanlar bizde başladı
25/12/2019 Kulelerde, FETÖ araştırmasını MHP istemiş
24/12/2019 Her olayın altından aynı kadın çıkıyor!
22/12/2019 Kanal İstanbul gerçekleri
20/12/2019 Özkök: FET֒ye hep dikkat çektim
18/12/2019 17 yıldır ödenmeyen namus borcu
17/12/2019 Eski vekiller de “çakarlı” olacak
15/12/2019 Skandal ihaleye, suç duyurusu
13/12/2019 İşte, Gökçek’in mal varlığı
11/12/2019 Vetonun ardından geleceklere bakalım
10/12/2019 Bunlar yapılmadan mücadele olmaz
  8/12/2019 İhalede 88 milyon lira farkın bir anlamı yok…
  6/12/2019 O veto edildi, ya diğer yasa?
  4/12/2019 Onca konutun parası kimin cebinde?
  3/12/2019 Bakan, Öksüz için ne söylemek istedi?
27/11/2019 O sanık, son güne kadar müdürdü
26/11/2019 Kadın öğretmenlere mezarlık görevi!
24/11/2019 Yavaş ne yapsın! 100 bin iş başvurusu 12 bin görüşme talebi
22/11/2019 Karar: Gökçek’in mal varlığı araştırılacak
20/11/2019 HDP, önemli bir karar aşamasında
19/11/2019 Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı
17/11/2019 Acı tablonun sorumlusu…
15/11/2019 Pes doğrusu! Bakanlık, öğretmenleri icralık etti


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları