Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > O gazi Sözcü'ye konuştu
21/2/2013

O gazi Sözcü'ye konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Partisinin grup toplantısında “bir gaziden gelen mektubu” okudu. SÖZCÜ o gaziyi buldu. Gazi Koray Gürbüz, Başbakanın “gazilik bir sektör haline geldi” sözlerine isyan ediyor, “Madem bu iş o kadar güzel, karlı bir sektörse , Başbakan ve AKP’ li milletvekilleri de bu işe girip, çocuklarını da bu işe soksunlar.”“Şehit ailelerini ve gazileri deney tahtasına çevirdiler”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, bir gaziden gelen mektubu okudu. SÖZCÜ o gaziyi buldu. 1998 yılında Siirt Karadağlarda girdiği çatışmada teröristler tarafından “öldü diye” bırakılan gazi astsubay Koray Gürbüz, özellikle Başbakan Erdoğan’ın “şehitlik, gazilik bir sektör haline geldi” sözlerine isyan ediyor, şehit aileleri ve gazilerin hükümet tarafından “deney tahtası yapıldığını” belirtiyor.

Gazi Koray Gürbüz, “Vatan sevgisini, ölüm korkusunu, fedakarlığı, ayakların, kolların, gözlerin değerini, acıyı, savaşın ne olduğunu, barışın önemini bilen biz gaziler ve şehit aileleri olarak Başbakan Erdoğan’ın şehit aileleri ve gaziler için son dönemde yaptığı açıklamaları duyunca hemen şüpheleniyoruz. Çünkü ne zaman sayın Başbakandan gaziler, şehit aileleri yada teröre karşı mücadele söylemleri duysak, ardından bu ülkeyi bölmek isteyenlerle müzakerelerini duyuyoruz. Maalesef artık öyle bir hale geldi ki PKK ve Abdullah Öcalan ile görüşmek olağan hale geldi, bu durumu eleştirenler yadırganmaya başlandı” diyor.

İşte, övündüğü dönem böyle
Gazi Koray Gürbüz, Kılıçdaroğlu’na gönderdiği mektubunda sorunları şöyle anlattı:

“Başbakan, 2002 den bugüne kadar yaptıkları icraatları överek anlatırken, biz Şehit aileleri ve gazilerin gözünde ise bu dönem kısaca askerimizin başına çuval geçirildiği, uçağımızın düşürüldüğü, ülkemizin savaşın eşiğine geldiği, komutanların ‘terörist’ diye içeri tıkıldığı, petroitler gelip kurulduğu, Oslo sürecinin yaşandığı, savaşa yönelik tezkerenin çıkarıldığı ve Suriye ile savaşa başlamak için bahaneler arandığı, savaş tamtamlarının çalındığı, teröristlerin Habur’dan getirilip hakimlerin, savcıların ayaklarına götürüldüğü, terör örgütünün başındaki caninin affedilmesine yönelik girişimlerin yaşandığı, terör örgütü ile yapılan/yapılacak yeni bir açılım öncesinde ‘teröristleri incitmeme-küstürmeme’ kaygısının yaşandığı, BDP ile anayasa yapıldığı ve sıfır terörle teslim alınan ülkeyi 2012 yılında yüzlerce şehit ve gazi verilir duruma getirildiği bir dönemdir.

Çocuklarını bu işe soksunlar
Hangi ülkede bir başbakan, milletin karşısına çıkıp, ‘Biz şehit ailelerine şuradan şu kadar, şuradan bu kadar tazminat, gaziye şu kadar aylık veriyoruz’ der. Başbakan ‘gazilik ve şehitlik sektör oldu’ sözleri yenilir yutulur değil. Bu nasıl bir sektördür? Ülke için kolunu bacağını vereceksin, şehit olacaksın sonrada o ülkenin başbakanı bu olaylara ‘sektör’ olarak bakacak. Ben de madem bu iş bu kadar güzel, karlı bir sektörse o zaman Başbakan ve AKP’ li milletvekilleri de bu işe girip, çocuklarını da bu işe soksunlar.

Başbakan, Şehit Ailelerinin ve Gazilerin aldığı tazminatları tek tek sayarken, Şehit Ailelerinin 450 bin lira tazminat aldığını, Gazilerin de 6 bin lira aylık aldığını söyledi. Ben, Başbakanın yerinde olsam bunu kim kendisine söyletmiş ise onun makamına mevkisine bakmadan görevden alırım, Çünkü bu tamamen yalan.

Bedelli parası Myammar’a gitti
Başbakan, bedelli askerlikten elde edilecek gelirin şehit aileleri ve gazilere dağıtacaklarını söyledi. Oysa bırakın verilmesini, bu paralarla Myanmar’da şehitlik yapıldı.

Üç yıl önce, Başbakan Şehit Ailelerine ve Gazilere 2.iş hakkı verileceğini söyledi. Bu hak sadece şehit ailelerine verildi. Gaziler unutuldu. En azından tedavi esnasında kendi iş hakkını ailelerine verenlere bu ikinci hak verilmeliydi. Şehit Ailelerinin ve Gazilerin maaşlarına zam dediler yapılmadı, Madalya maaşı dediler, yine yapılmadı.
Başbakan, konuşmasında ‘Harp Malullerine faizsiz konut kredisi verileceğini’ söyledi. Bu da yapılmadı. Şehit Ailelerini ve Gazileri deney tahtasına çevirdiler. Başbakan, halkımızın bam teli olan Şehit ve Gazilerin adını kullanarak istediği desteği aldıktan sonra, her zamanki gibi söylediklerini unuttu.

Terör ve teröristler saygı görüyor
Terörün, teröristlerin saygı gördüğü, terörle mücadelenin, askerin, askerliğin, onurun anlaşılamadığı, küçümsendiği, Şehitlerin ve Gazilerin siyasi malzeme olarak görüldüğü bir Türkiye atmosferinde Şehit Ailelerine ve Gazilere yapılanlara anlam vermenin mümkünü yoktur. Teröristlerin saygı gördüğü bugünkü atmosfere, savaşın, ölümün, sakat kalmanın, yoksunluğun, onurun, kardeşliğin ne olduğunu bilmeyen bedbahtların savaş çığlıklarının karışmaya başladığını hep birlikte gördük ve anlaşılan o ki görmeye devam edeceğiz.

Biz elbette vatan toraklarına nifak tohumları, nefret duyguları ekmek istemiyoruz. Barış ve kardeşliğin egemen olmasını istiyoruz. Ancak, teröriste terörist gibi, vatansevere vatansever, Gaziye, Gazi gibi davranılmasını istiyoruz. Dahası Vatan hainlerinin ülkemizde söz sahibi olmasını bizi yönetmesini istemiyoruz.

Kimsenin uşağı olmayacağız
Vatanımızı, milletimizi ilgilendiren her yerde var olmak istiyoruz. Ancak birilerinin uşağı olmak istemiyoruz. Bu Millet; şehitlerin ruhlarına, gözü yaşlı, mağrur analarına, babalarına, kanlarıyla vatan topraklarını kutsayan gazilerine haykırma, halkı ile kucaklaşma yetkisini vermiştir. Bu yetki ve hak hiçbir siyasi otorite tarafından alınamaz.”

162 bin şehit yakını, gazi ve eşi ulaşımdan parasız yararlanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, SÖZCܒnün sorusu üzerine halen 39 bin 240 şehit yakını, 39 binz 82 gazi ve yakını, 84 bin 260 muharip gazi ve eşi olmak üzere 162 bin 582 kişinin toplu taşım hizmetlerinden ücretsiz yararlandığını, Deniz yollarının şehirlerarası hattından da yararlandırılması için çalışma yapıldığını söyledi. Bakan, vazife malulleri (şehit) yakını, gazilerin çocukları, anne ve babaları ile muharip gazilerin de ulaşımdan yararlandırılmasını hedeflediklerini, bunların sayısının da 47 bin 490 olduğunu kaydetti.

65 yaşından büyük vatandaşlar 12 il’de ücretsiz, 12 il’de kısmen ücretli, 23 il’de indirimli, 3 ilde kısmen indirimli olarak ulaşımdan yararlanıyor. 31 zil’de ise normal tarife uygulanıyor.
----

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > O gazi Sözcü'ye konuştu

Diğer Yazıları:
31/12/2019 “Vatan toprağı işgal altındayken”
29/12/2019 Ankara’da coşku, bizde hüzün vardı
27/12/2019 İslami bankada olmayanlar bizde başladı
25/12/2019 Kulelerde, FETÖ araştırmasını MHP istemiş
24/12/2019 Her olayın altından aynı kadın çıkıyor!
22/12/2019 Kanal İstanbul gerçekleri
20/12/2019 Özkök: FET֒ye hep dikkat çektim
18/12/2019 17 yıldır ödenmeyen namus borcu
17/12/2019 Eski vekiller de “çakarlı” olacak
15/12/2019 Skandal ihaleye, suç duyurusu
13/12/2019 İşte, Gökçek’in mal varlığı
11/12/2019 Vetonun ardından geleceklere bakalım
10/12/2019 Bunlar yapılmadan mücadele olmaz
  8/12/2019 İhalede 88 milyon lira farkın bir anlamı yok…
  6/12/2019 O veto edildi, ya diğer yasa?
  4/12/2019 Onca konutun parası kimin cebinde?
  3/12/2019 Bakan, Öksüz için ne söylemek istedi?
27/11/2019 O sanık, son güne kadar müdürdü
26/11/2019 Kadın öğretmenlere mezarlık görevi!
24/11/2019 Yavaş ne yapsın! 100 bin iş başvurusu 12 bin görüşme talebi
22/11/2019 Karar: Gökçek’in mal varlığı araştırılacak
20/11/2019 HDP, önemli bir karar aşamasında
19/11/2019 Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı
17/11/2019 Acı tablonun sorumlusu…
15/11/2019 Pes doğrusu! Bakanlık, öğretmenleri icralık etti


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları