Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > Söz şehit ailelerinin: Devlet, teröristle masaya oturamaz
10/1/2013

Söz şehit ailelerinin: Devlet, teröristle masaya oturamaz

Şehit Aileleri Federasyonu’ndayız. Duvarlar, şehitlerin fotoğraflarıyla dolu. Kimisi oğlunun fotoğrafını gösteriyor, kimisi şehit olan öğretmen kızının fotoğrafını. Hepsinin yüreği yanık. Hepsi acılı. Hele şu günlerde, terör örgütünün ele başı Abdullah Öcalan’la İmralı’da yapılan görüşmeler onları tam anlamıyla çileden çıkarmış durumda.Federasyon Başkanı Hamit Köse, “Hemen şunu belirtmek istiyorum: Sakın şehit aileleri adına para tophlayan, pazarlama yapan, bayrak ve kitap satanlara aldanmasınlar. Bizim onlarla hiçbir işimiz yok. Hatta, bazıları şehit ya da gazi ailesi olmamasına rağmen sadece kazanç elde etmek için şehit ve gazilerimizi kullanıyorlar” uyarısında bulunuyor.

Kınalayıp gönderdiğimiz yavrular
Hamit köse ve diğer ailelerle sohbet ederken, heps inin ağzından “vatan sağolsun” sözlerini duyuyorum. Federasyşon Başkanı Hamit Köse devam ediyor:
“Biz, Şehit ve Gazi Aileleri olarak; Devletin birlik, beraberlik ve bütünlüğü, kutsal saydığımız değerlerimiz için; tek vatan, tek bayrak, tek dil diyerek ‘En büyük asker bizim asker’ nidalarıyla elini kınalayıp, doktor raporu ile sapasağlam devlete teslim ettiğimiz evlatlarımızın al bayrağa sarılı tabutları ile geldikleri zaman dahi ‘vatan sağ olsun’ dedik.

Simdi hangi noktaya geldik. Meclisteki partilerden AKP, CHP ve BDP’nin olmayan Kürt sorununu ekranlarda ve meydanlarda gündeme taşıyıp adeta birbirleriyle yarışıyor. Barış için çözümü; İmralı’da yatan terörist, bebek katili, vatan haini, Kürt- Türk demeden 40 bin masum vatandaşın kanını döken, kundaktaki yavrularımızı dahi acımasızca katleden, devletimizin güvenlik güçlerini, evlatlarımızı kahpece şehit eden, dış güçlerin taşeronluğunu yapıp Türk devletini yıkmaya, Türk milletini bölmeye, Türk vatanını parçalamaya çalışan, daha yüzlerce ihanet senaryosunun uygulayıcı olan terörist başı, idama mahkûm olmuş cezası müebbede çevrilmiş Öcalan dan medet umar duruma getirdiler.

Terör sorununu çözmek teröristten medet ummak, onunla pazarlık masasına oturmak ve müzakere yapmak, terörist başının yaptığı ihanete göz yummak anlamın a gelmiyor mu? Dünyanın hiçbir ülkesinde Devletlerin teröristle pazarlık masasına oturup pazarlık yaptığı görülmemiştir. Özellikle yüzde 51 aldığı oyla övünenler, yüzde 5 oy alan PKK’nın uzantısı bir partiye kayıtsız şartsız teslim olmuş olmuyor mu?”
Başbakan bir “var”, bir “yok” diyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önce "Kürt sorunu var ben hallederim” dediğini; daha sonra “Kürt sorunu olmadığını” hatırlatan Federasyon Başkanı Hamit Köse, “Teröristle ve terör örgütü ile görüşen pazarlık yapan şerefsizdir" denildiğini, daha sonra bu görüşmelerin yapıldığının ses kayıtlarıyla ortaya çıktığını hatırlattı. Dıokunulmazlıkların kaldırılacağına ilişkin açıklamaların da yerine getirilmediğini belirten Köse, “Başbakandan randevu istememize rağmen, bu randevu bize verilmiyor” diyor. Eğer, kabul etmesi halinde Devlet övünç madalyasını kendisine iade edeceğini söylüyor.

Çocuklarımız bunlar için mi şehit-gazi oldu
Şehit ve gaziler üzerinden yetkisiz kişilerin pazarlık yapmaları, görüş bildirmelerini, teröristleri masum ve haklı gösterme çabalarına dikkat çeken Hamit Köse, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ‘bende dağa çıkardım’ diyor. Başkası, Öcalan’ın gençliğinde namaz kıldığını söylüyor. Diyarbakır Emniyet Müdürü ‘teröriste ağlamayan insan değildir’ diyor. Bu söylemleri duyunca bizim çocuklarımız bunlar için mi şehit veya gazi oldu diye yakınıyoruz. mıyoruz. Dağdaki teröriste acıyan, çocuk olarak değerlendiren, onlara haklılık payı veren, aydın geçinen basın mensupları ve siyasetçiler acaba her gün al bayrağa sarılı gelen, fidan gibi vatan evlatlarına hiç acımazlar mı? Bu Şehitlerin suçu vatanı ve bayrağı korumaları mı? Bu değerler uğruna can vermek neredeyse bu ülke de suç oldu.”

Dernek Genel Başkanı AKP aday adayı çıktı
Adana Harp Malulü, Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Dernek Başkanı Ersin Güluçar, uzman çavuş olarak Diyarbakır’da görev yaparken 2001 yılında çatışmada yaralandı. Ersin Güluçar’ın, Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmeleri destekleyen açıklamaları, gazileri, şehit ailelerini hayli yaraladı. Güluçar, SÖZCܒnün sorusu üzerine kendisinin yanlış anlaşıldığını belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Ben, terör örgütüyle pazarlık yapılmasına karşı olduğumu, Abdullah Öcalan’ın ev hapsine çıkarılmayacağı konusunda Başbakanın sözlerine güvenmek istediğimi söyledim. Bu görüşmelere olumlu baktığım anlamına gelmez.”

Dernek Başkanı Ersin Güluçar, bu açıklamanın ardından dernek genel başkanı Tamer Uran’ın kendisini telefonla aradığını, “Doğru söylüyorsun ama tepkiler var. O yüzden açıklamalarını kınamak zorundayım. O açıklamaların, benim şahsi kararım olduğunu söyleyeceğini bildirdi. Nitekim bu şekilde de bir açıklama yaptı.”
Adana Şubesinin de bağlı olduğu derneğin Genel Başkanı Tamer Uran’ın geçen seçimde AKP’den milletvekili adayı olduğunu kaydeden Ersin Güluçar, Uran’ın adaylık için kendilerinden de görüş sorduğunu ve bunları dikkate alarak AKP’den milletvekili aday adayı olduğunu bildirdi.

Adana Şube başkanının açıklamalarının, aslında Tamer Uran’ın görüşü olduğunu, Uran’ın açıklama yapmak yerine şube başkanına bu şekilde açıklama yaptırdığını da bazı gaziler tarafından öne sürüldü. Şehit Aileleri Federasyonu Genel Başkanı Hamit Köse ise şunları söyledi:

“Bizimle bir ilgisi olmayanr Adana’daki derneğin başkanı açıklama yapıp İmralı ile yapılan görüşmelere olumlu baktığını belirtilyor. Bu görüşün arkasında zaman zaman hükümetlerin borazanlığını yapan kamuoyuna ‘bakın şehit ve gazi aileleri de olumlu bakıyor imajını yaratmak için özellikle yetiştirilmiş kişiler çıkabiliyor. Bizler bu söylemlerin ne amaçla söyletildiğini çok iyi biliyoruz. Arkasında suflörler var.”

Başbakan, şehit ailelerin görüşünü almalı
Hamit Köse ve görüşmemiz sırasında orada bulunan şehit alileri niçin İmralı görüşmelerine karşı olduklarını belirtiyor ve ortak görüşleri Hamit Köse aktarıyor:

“Bir baba, anne oğullarının, kadın kocasının, çocuk babasının katili ile aynı masaya oturur onunla pazarlık yapar mı? Hangi gazi uzvunu alan hainle pazarlık yapar? Bunların hepsi zaman zaman oynanan oyunların birer parçalarıdır. Yakın zamanı hatırlayalım: Şehit Anneleri ile terörist anneleri kucaklaştırmak için bazı anneleri Diyarbakır'a götürüp kamuoyu oluşturulmak istenmedi mi? Gerçek anlamda hiçbir şehit ve gazi ailesi Türk milletinin canına, malına kasteden, devleti yıkmayı, vatanı bölmeyi, milletimizi parçalamayı hedefleyen bu tür hainlerle görüşmeye razı olmaz. En kısa zamanda Başbakan ve Adalet Bakanının gerçek anlamda Şehit ve Gazi Aileleri veya Dernek Başkanlarını toplayıp onların görüş ve düşüncelerini almaları gerektiğine inanıyoruz. Haksızlığı Yüce Türk Milletinin takdirine sunuyoruz..
-----

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > Söz şehit ailelerinin: Devlet, teröristle masaya oturamaz

Diğer Yazıları:
31/12/2019 “Vatan toprağı işgal altındayken”
29/12/2019 Ankara’da coşku, bizde hüzün vardı
27/12/2019 İslami bankada olmayanlar bizde başladı
25/12/2019 Kulelerde, FETÖ araştırmasını MHP istemiş
24/12/2019 Her olayın altından aynı kadın çıkıyor!
22/12/2019 Kanal İstanbul gerçekleri
20/12/2019 Özkök: FET֒ye hep dikkat çektim
18/12/2019 17 yıldır ödenmeyen namus borcu
17/12/2019 Eski vekiller de “çakarlı” olacak
15/12/2019 Skandal ihaleye, suç duyurusu
13/12/2019 İşte, Gökçek’in mal varlığı
11/12/2019 Vetonun ardından geleceklere bakalım
10/12/2019 Bunlar yapılmadan mücadele olmaz
  8/12/2019 İhalede 88 milyon lira farkın bir anlamı yok…
  6/12/2019 O veto edildi, ya diğer yasa?
  4/12/2019 Onca konutun parası kimin cebinde?
  3/12/2019 Bakan, Öksüz için ne söylemek istedi?
27/11/2019 O sanık, son güne kadar müdürdü
26/11/2019 Kadın öğretmenlere mezarlık görevi!
24/11/2019 Yavaş ne yapsın! 100 bin iş başvurusu 12 bin görüşme talebi
22/11/2019 Karar: Gökçek’in mal varlığı araştırılacak
20/11/2019 HDP, önemli bir karar aşamasında
19/11/2019 Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı
17/11/2019 Acı tablonun sorumlusu…
15/11/2019 Pes doğrusu! Bakanlık, öğretmenleri icralık etti


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları