Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > Terörle mücadeleyi 27 yıldır öğrenemedik
21/8/2011

Terörle mücadeleyi 27 yıldır öğrenemedik

PKK’nın silahlı eylemleri başlattığı 1984 yılından bu yana asker, polis, korucu, öğretmen, imam olmak üzere 7 bin insanımız şehit oldu. 5 bin vatandaşımız terör örgütü tarafından katledildi. 29 bin terörist etkisiz hale getirildi. Türkiye hala terörle nasıl mücadele edeceğini bilmiyor. Şimdiki tartışma da mücadelenin polisle mi, yoksa askerle mi yapılması konusundaki kararsızlık.


Komutanlar umutsuz
Terörün en azgın döneminde terörle mücadelede görev almış komutanlar, bugün gelinen durumu hiç beğenmiyor. Arazi arama-tarama çalışması durduğu için teröristlerin karakol ve lojmanlara saldırdığını belirtiyorlar. Kandil’e yapılan hava saldırısını gecikmiş bir karar olarak görüyorlar, sınır ötesi harekat yapılmadan örgüte önemli darbe indirilemeyeceğini söylüyorlar. Bölgeye atanan komutanlar konusunda da eleştiriler yapılıyor.

Terörün yaygın olduğu dönemde görev yapmış, emekliye ayrılmış komutanlar bir araya gelince, terörle mücadelenin bugünkü yöntemini hiç beğenmiyor, dahası bu gidişle terörün önlenmesi şöyle dursun, olayların giderek tırmanacağı görüşünde.

Bunlardan ikisiyle konuştuğumda, ortak noktaları, “İlk yıllar terörle mücadelede bocaladık. Terör örgütüne katılımlar de çığ gibiydi. Ancak öyle bir inancımız vardı ki, arkadaşlarımız şehit oldukça daha keskinleştik, daha çok çaba gösterdik. Terörü bitirmeye kararlıydık. Bitirileceğine de inanıyorduk. Kucağımızda, silah arkadaşlarımızı şehit verdik. Ayrıca, çok iyi de komutanlar atanıyordu. Bugün, durum çok farklı. Bölgeye daha çok kurmaylar atanıyor. Ömrü karargahta geçmiş olanlar, albay olunca illere alay komutanı olarak atanıyor, general olunca tabur komutanı oluyor. Terörle mücadele tecrübeleri yok. Bugünkü sıkıntıların başında bu geliyor” oldu.

“Mayıncılar” daha çok kentlerde
Söyledikleri bununla sınırlı değildi. Bugün görev yapan askerde moralsizlik ve yılgınlık olduğunu belirtiyorlar. Bir taraftan tutuklamalar, bir yanda hemen her çatışmanın ardından kendilerini C.Savcısının karşılarında bulmaları ve kendilerine “suçlu” gibi bakılması da onların üzüntü kaynağı. Eskiden bu kadar yaygın bir biçimde mayınlı saldırılar yapılmazken, örgüt, mayınlı eylemler konusunda hayli mesafe aldı.

Örgütün içinde “mayıncılar” diye bilinen bir grup var. Bunların sayısı 50-60 civarında. Bu teröristlerin görevi, fırsat buldukça mayınlı eylemler yapmak. Kullandıkları Japon malı “yasu” marka telsiz, hem mesajlaşma hem de telefon özelliği taşıyor. Yani uzaktan kumanda işlevi de gören telsiz, teröristlerin her şeyi.

PKK’nın “mayıncıları” mevcut teröristler tarafından da çok tanınan kişiler değil. Bunlar, bugün köylerde, ilçe ve illerde normal hayat sürüyor. Kendilerine “mayınlı eylem” talimatı geldiğinde harekete geçiyor.

Bazı ihbarları teröristler yapar
PKK’nın mayınları patlıyor ama bir de patlatılmadan ortaya çıkarılanlar var. Askeri yetkililerden aldığım bilgiye göre, teröristlerin yerleştirdiği mayınların yüzde 70’i de etkisiz hale getiriliyor. Bir yerde olay meydana geldiğinde, genelde askerin geçiş noktalarına mutlaka mayın döşeniyor. Dolayısıyla örgüt, daha fazla kayıp verdirmek istiyor.

Bazen “Asker niçin geç gitti?” diye televizyonda hesap soranlar oluyor. Onlar, askere kurulmuş tuzaklardan habersiz. Hatta, bir çok ihbarın teröristler tarafından yapıldığını da bilmezler. Böylece, asker ihbar olan yere gidecek, yolda pusuya düşürülecek.

Böyle bir olayı yine bir gaziden dinlemiştim. Asker, teröristlerin olduğu iddia edilen yere doğru hareket ediyor. Pusuya düşürülüyor. 28 kişiden 18’i şehit ediliyor. O olayın gazisi “Silahlarımızı, sırt çantalarımızı da yüklenip gidiyorlardı. Ben yaralı olarak ayağa kalktım. Ellerinde arkadaşlarımızdan aldıkları silahlar bulunan iki teröristten birisi, “şunu da gebertelim” dediğini duydum. Diğer terörist, “Boşver; yaralı zaten. Geberir” diyordu. O, astsubay bugün hala hayattı…

Asker-polis ayrımı yapmayın
13 askerimizin Silvan kırsalında şehit edilmesinden sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede yeni düzenlemeye gidileceğini belirtip, özel harekat polislerinin devreye gireceğini söylemişti. 9 yıl, özel harekat polislerini yetiştirmemek, operasyonlara hazırlamak için bir adım atmayacak, 13 askerimizin şehit edilmesinden sonra bu timleri hatırlayacaksınız…

Bugün bazı yazarlar, polis özel harekat timlerinin terörü bitireceğine inanıyor. Terörle mücadelede polis-asker ayrımı yapmaktan, onları birbirlerine rakipmiş gibi gösterme alışkanlığından vazgeçilmeli. 6 aylık bir eğitimle polis özel harekat timlerini yetiştiren Devlet, örneğin Jandarma’nın, Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerinden ve onların nasıl yetiştirildiğinden haberi yok mu? Sanıyorum “Efeler” timlerinin belki de adını bile duymamışlardır…

Mücadelede hep geriye gidiş var
Valiler izin vermedikçe asker kışlasından çıkamaz. Eskiden olduğu gibi askeri karakoluna, kışlasına hapsettiler. Bazılarını da Heasdal’a… Asker karakolunu, kışlasını korumakla terörün terörün üstesinden gelebilir mi?

Açıkçası arazi arama-taraması azaldı. Şimdi teröristlerin hedefi karakollar, lojmanlar. Siz gitmez, teröristi dağda, mağara aramazsanız, onlar sizin karakolunuzu, lojmanlarınızı hedef alır. Sabaha kadar sizi dışarıya çıkamaz hale getirir.

Örgütün, silahlı terörü başlatmasının üzerinden 27 yıl geçti. Ancak, Türkiye hala terörle nasıl mücadele edileceğini öğrenememiş olacak ki, yeni arayışlar içinde. Ama bu arayışlar hep yıllar önce uygulanmış, geriye gidişle ilgili oluyor. Hala “askerle mi,polisle mi operasyon yapılsın”ı tartışıyoruz… Ayıp beyler ayıp… Polisle de, askerle de, Devletin diğer birimleriyle de bu mücadelenin topyekûn sürdürülmesi gerektiğini öğrenemediniz mi?

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > Terörle mücadeleyi 27 yıldır öğrenemedik

Diğer Yazıları:
  4/10/2017 Bunun kaybedeni Türkiye olur…
  3/10/2017 13 yılın en ağır kaybı
  1/10/2017 Danıştay’ın bu kararı yargılatmayanlara ders olsun
29/9/2017 Onlar parsel parsel kazanırken…
27/9/2017 Bu bayramı siz yine mi unuttunuz?
26/9/2017 HSK Başkanvekili, davaları SÖZCܒye anlattı
24/9/2017 Milletvekili rantına CHP’den veto
22/9/2017 Gerilim artıyor; Kerkük korkutuyor
20/9/2017 Barzani’nin mektubu… Nereden nereye?
19/9/2017 Barzani, baba vasiyetini unuttu mu?
17/9/2017 Hakkını yemeyelim bunlar hep AKP’nin eseri
15/9/2017 Bunlar, tehlikeli tırmanışlar
13/9/2017 İHA’nın ve SİHA’nın gördükleri
12/9/2017 Özel Kuvvetler Komutanlığı davasında ilginç sorular
10/9/2017 Çağlayan: Ben hesabını verdim
  8/9/2017 Yaklaşan tehlike, Cumhurbaşkanı’na 2.5 ay önce söylenmiş
  6/9/2017 Evet, gerçekten herkese lazım…
  5/9/2017 Öldürmeyin, yaşama döndürün
  3/9/2017 Gençlik bunlara mı emanet?
  1/9/2017 Bu nasıl sığınmacılık?
30/8/2017 Biri ‘Yeşil’ biri ‘Öksüz’
29/8/2017 İddianamenin “siyasi baskı” bölümü niçin kısaltıldı?
27/8/2017 Öksüz skandalında yeni perde
25/8/2017 Zekai Paşa SÖZCܒye konuştu
23/8/2017 Komutanların istifasının nedeni ByLock mu?


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları