Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > Şemdinli'de neler oluyor, terör örgütü kurtarılmış bölge mi oluşturuyor, işte cevabı
2/8/2012

Şemdinli'de neler oluyor, terör örgütü kurtarılmış bölge mi oluşturuyor, işte cevabı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde günlerdir devam eden çatışmalarda, “kurtarılmış bölge” oluşturma çabasını sürdüren ve bunun için 1992’de uyguladığı taktiğe dönen bölücü terör örgütü PKK, geçici de olsa karakolları ve ilçeyi ele geçirip sözde bayrağını çekmek istiyor. Böylece, hem yandaşlarına moral vermek hem cde batı ülkelerinin desteğini almayı amaçlıyor. Örgüt yanlılarının askerin operasyonları durdurmasını istemesinin amacının da, teröristlerin “kurtarılmış bölge” yaratmasını sağlamaya dönük olduğunu söylediler.Eylemleri tırmandırdığı 1992 yılında sözde “Botan-Behdinan Savaş Hükümeti” kuran terör örgütü, hükümetin merkezinin de Şemdinli olmasını öngörmüş ve bütün ağırlığıyla bu ilçeye yüklenmişti. Güvenlik güçlerinin vatandaşa karşı ateş edemeyeceğini bilen teröristlerin bazı köyleri adeta işgal ettikleri ve köylülerin arasından güvenlik güçlerine ateş ettikleri belirlendi.

Terörle mücadelede geçmişte görev alan bazı komutanlar, örgütün hiçbir dönemde aynı bölgede bu kadar uzun süreli eylemi olmadığını söylediler. Yetkililer, bunun nedenlerini de SÖZCܒye şöyle açıkladılar:

1- Terör örgütünün, Irak topraklarında sınırımıza yakın yerlerde Haftanin, Basyan, Avaşin gibi ana kampları bulunuyor. Teröristler bu kamplardan geliyor ve sürekli de takviye ediliyor. O yüzden bölgeye terk etmiyorlar.

2- TBMM, hükümete sınır ötesi harekat yetkisi vermesine rağmen, hükümet bu konuda Genelkurmay Başkanlığı’nı sınır ötesi kara harekatıyla yetkilendirmediği için teröristler askerin sınır ötesi harekat yapamayacağını bildikleri için rahat hareket ediyorlar.

3- Olayların geçtiği yerler Şemdinli ilçesinin hemen yakınıdır. Teröristlere orada bazı köylerden destek de var. Teröristler, köylülerin arasında olduğu için ateş edilemiyor. Asker de, sorumluluk almamak için teröristlere ateş edemiyor.

Bu eylem dikkat çekmek için
Şemdinli’de Tabur Komutanlığı da yapan emekli albay Erdal Sarızeybek, olayların geçtiği Gomana tepenin, taburur hemen karşısında olduğuna dikkat çekti ve SÖZCܒye şunları söyledi:
“Gomana tepe, Karadağlar üzerinden terör örgütünün önemli kampı olan Hakurk’a açılıyor. Örgüt. 1992’de gerçekleştirmek için büyük çaba gösterdiği ‘kurtarılmış bölge” oluşturma çabasını, arkasındaki siyasi destekle oluşturmak istiyor. Balkaya’da, Gomana tepede terörist bulunduğuna göre bunların bir dönem kamplarının da bulunduğu topraklarımızdaki Çerçella bölgesinde de kamplarının olması gerekir.

Örgüt, Suriye ve Irak’ta gelişen olayları da dikkate alarak Şemdinli merkezi ya da bir karakolu ele geçirip, kameraya alıp ‘burada biz varız’ demek istiyor ve uluslar arası ilgiyi artırmayı hedefliyor. 1992 yılında savaş hükümeti kuran terör örgütünün tehditleri, düne göre bugün daha ağırdır. Çünkü, silah güçlerinin yanı sıra siyasi destekleri de var.”

Bir başka komutan da, terör örgütünün bu kadar uzun süreli direnmesinin askeri birliğin kendi kabuğuna çekildiği anlamına da geleceğini belirtti ve şöyle dedi:

“Örgüt, yandaşlarıyla küçük çaplı bir kurtarılmış bölge oluşturma yoluna gidiyor. Devlet buna karşı etkin tedbir almazsa, Güneydoğu’da şehirler bazında da uygulamaya götürmek için güç vereceğini değerlendiriyorum. Örgütün geçmişte 3-5 gün süren tacizleri ve çatışmaları olmamıştı. Eğer, bunu yapabiliyorsa, PKK yandaşlarının güç elde ettiğini, halkın da bu bölgede PKK’yı desteklediğini gösterir. Halkın desteklemediği PKK güçleri bu kadar taciz atışında bulunamaz, günlerce ateş edemez. Geçmişte bu tür girişimler başlattığını dersini alıp gitmişti.”

Yetkiliden Şemdinli olayları açıklaması
Teröristlerin eyleme başladığı ilk gün kısa süreli olarak yolu kestiğini, ancak bugün yolların açık olduğunu belirten üst düzey yetkili SÖZCܒye bölge ile ilgili durumu şöyle açıkladı:

“Güvenlik birimlerimiz çok iyi istihbaratlar aldı ve teröristlerin bu kez geliş amacını da önceden öğrendi. Resmi açıklama yapılmayınca, PKK yandaşlarının bazı açıklamaları gerçeği de yeterince yansıtmayan bazı açıklamaları dikkate alınıyor. Gerçek durum şu:

1- Teröristlerin bu kez amacı öncekilerde olduğu gibi gelip bir karakola saldırmak yerine ‘alan savunması’ yapıp bazı yerleşim birimlerini ele geçirmek istiyorlar. Burada amaç ‘kurtarılmış bölge’ yaratmaktır. Bunu gerçekleştirmek için gelen terörist sayısı 350-400 civarındadır.

2 - Öldürülen terörist sayısı konusunda da farklı değerlendirmeler var. Şu ana kadar otopsisi yapılan ceset yok. Ancak, 36 ile 39 teröristin öldürüldüğünü biliyoruz. Bunu heron görüntülerinden, uçak, helikopter görüntülerinden, örgüt içindeki bilgilerden ve telsiz konuşmalarından biliyoruz. Teröristler alanı terk etmediği için arama-tarama yapılmıyor.

3- Güvenlik görevlilerimiz çok iyi çalışma yapmasına rağmen bölgeden kaçmadılar. Askerimizin sıkıntısı, teröristlerin yerleşim yerlerine yakın olmaları. Asker bomba atamıyor. Karadan gittiğinde ise teröristlerin hakim tepelere yerleştirdiği teröristlerin atışları sonucu kayıp verebileceği değerlendiriliyor. Şu ana kadar 2 şehidimiz var.
4- Şemdinli ilçe merkezimize saldırı yapılmış gibi gösteriliyor. Oysa böyle bir olay olmamasına rağmen, varmış gibi yazılıyor, söyleniyor. Sınıra çok yakın olduğu için sınır bölgesindeki atışlar, sanki ilçe merkezinde oluyormuş gibi yansıtılıyor. Örgüt yanlısı olanlar bunu çarpıtıyor.
Amaç operasyonları durdurmak
5- Örgüt yanlılarının amacı operasyonları durdurmak. Böylece, teröristlerin kendilerine kurtarılmış bir bölge yaratmaları sağlanmak isteniyor. Güvenlik güçlerimiz gayet itidalli ve kayıp vermemek için de dikkatli hareket ediyor. Asker belli noktaları tutmuş, güvenliği elde tutuyor. Yollarımız açık, insanlar köylerine gidip-geliyorlar. Hakimiyet tabii ki Devlette.

Hakkari’de olaylı gece
Çok sayıda teröristin çatışmalarda öldürülmesi üzerine Hakkari’de basın açıklaması yapıp terör örgütüne destek vermek, operasyonların durdurulmasını isteyenlerin yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmedi. Bu kişilerin gözaltına alınmak istenmesi üzerine çıkan olaylar gece 02.00’e kadar sürdü, dün de kepenkler, terör örgütünün baskısı yüzünden açılamadı.
--------------

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > Şemdinli'de neler oluyor, terör örgütü kurtarılmış bölge mi oluşturuyor, işte cevabı

Diğer Yazıları:
31/12/2019 “Vatan toprağı işgal altındayken”
29/12/2019 Ankara’da coşku, bizde hüzün vardı
27/12/2019 İslami bankada olmayanlar bizde başladı
25/12/2019 Kulelerde, FETÖ araştırmasını MHP istemiş
24/12/2019 Her olayın altından aynı kadın çıkıyor!
22/12/2019 Kanal İstanbul gerçekleri
20/12/2019 Özkök: FET֒ye hep dikkat çektim
18/12/2019 17 yıldır ödenmeyen namus borcu
17/12/2019 Eski vekiller de “çakarlı” olacak
15/12/2019 Skandal ihaleye, suç duyurusu
13/12/2019 İşte, Gökçek’in mal varlığı
11/12/2019 Vetonun ardından geleceklere bakalım
10/12/2019 Bunlar yapılmadan mücadele olmaz
  8/12/2019 İhalede 88 milyon lira farkın bir anlamı yok…
  6/12/2019 O veto edildi, ya diğer yasa?
  4/12/2019 Onca konutun parası kimin cebinde?
  3/12/2019 Bakan, Öksüz için ne söylemek istedi?
27/11/2019 O sanık, son güne kadar müdürdü
26/11/2019 Kadın öğretmenlere mezarlık görevi!
24/11/2019 Yavaş ne yapsın! 100 bin iş başvurusu 12 bin görüşme talebi
22/11/2019 Karar: Gökçek’in mal varlığı araştırılacak
20/11/2019 HDP, önemli bir karar aşamasında
19/11/2019 Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı
17/11/2019 Acı tablonun sorumlusu…
15/11/2019 Pes doğrusu! Bakanlık, öğretmenleri icralık etti


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları