Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > MİT, istihbarat köyü kuruyor, Yenimahalle'den çekiliyor
6/1/2012

MİT, istihbarat köyü kuruyor, Yenimahalle'den çekiliyor

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı’nın 85. yıldönümü nedeniyle gidenlerin ilk şaşırdığı isimlerine düzenlenmiş giriş kartlarının üzerinde fotoğraflarını görmesi, telefonların içeriye girişte alınması oldu. Dolayısıyla içeriden dışarıya “bilgi” çıkmasının da önü kesildi.MİT Müsteşarlığı’nın 5 yılda bir gerçekleştirilen “basınla buluşma” geleneğini, Müsteşar Dr. Hakan Fidan da sürdürüyor. Her şey en ince ayrıntısına kadar planlanmış. Fidan, daha programın başında, herkesin merak ettiği “Uludere’de 35 vatandaşımızın öldürülmesi”yle ilgili geniş bir açıklamanın çıkışta gazetecilere verileceğini söyleyerek, bu konuda gelebilecek soruların önünü “ince bir taktik”le kesti.

Dışarıya çıkışta önce zarflar açıldı. 1,5 sayfalık basın açıklaması, daha önce Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın söylediklerinden farklı değildi. Taraf gazetesinde yayımlanan iddialar yalanlanıyor, “35 vatandaşımız ile ilgili olabilecek grup, yer, tarih, sayı ve geçiş güzergahına ilişkin Teşkilatımızca herhangi bir istihbarat paylaşımı gerçekleştirilmemiştir” deniliyordu. Ancak, Taraf’ta yayımlanan haberdeki bir belgenin de doğru olduğu belirtiliyordu. Yani, MİT’e ait bazı bilgilerin de “sızdırıldığı” bu açıklamadan da anlaşılıyor.

“Kadın öğretmenle teması işitildi”
MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT’in tarihini de yansıtan müze-salona gelmeden önce, biz de MİT’in tarihine ışık tutan belgelere, bir zamanların vazgeçilmez dinleme cihazlarına bakıyoruz. Baskül içine gizlenmiş telsizden, “taşıma kabı” olarak kullanılan vidaları görüyoruz. Ajanlar gizli mektupları vidalar içinde gönderiyormuş.

Büyük bir defter görüyoruz. “1927-1928 yıllarında Trabzon’dan giden şahıslar” yazılı bu defterde, giden her kişinin fotoğrafı, onlarla ilgili bilgiler yer alıyor. 1944-1945’in “hedef şahıslar”ı yani MİT’in takibinde olan kişiler fotoğraflarla yer alıyor. Örneğin Kars’ta görevli öğretmenin M.E’nin fotoğrafının karşısında şunlar yazılı:

“Kars’daki öğretmen M.E hakkında bilgimiz yoksa da, öğretmenin aynı okulda görevli kadın öğretmenle teması işitildi.”

Başka bir bölüme geçiyoruz. Yunanistan, Bulgaristan, SSCB, Polonya ve diğer bazı ülkelerde Türk Büyükelçiliklerine yerleştirilen dinleme cihazları sergilenmiş. Kimisi diyafonda, kimisi telefonda. Ya, ayakkabı topuğunun altına yerleştirilmiş telsiz vericisine, kemere yerleştirilmiş dinleme aygıtına ne dersiniz?

Ünlü casus Muhammed Mamo
Boncuklarla yapılmış Atatürk portresinin altında “Muhammed Mamo” yazıyordu. O mu kim? Yıllarca Suriye’de Türk casusu olarak bulundu. Uzun süre cezaevinde kaldı. 1980’li yıllarda, Suriyeli casuslarla takas edildi. Türk vatandaşlığına alınan Muhammet Mamo’dan öyküsünü Kırıkhan’da dinlemiş, kapsamlı bir röportaj yapmıştım. Ancak, daha ben Ankara’ya bile gelemeden, gazeteye “yayın durdurma” tebligatı ulaşmıştı. O’nun nasıl bir kahraman ve unutulmaz bir ajan olduğunu, MİT’in tarihini yansıtan o salondaki plakette yazılı olanlardan daha iyi anlamış oldum.

MİT, 85. yıldönümü nedeniyle tarihçe, imaj, kariyer ve “sınırdaki ışık” adıyla belgesel hazırlatmış. 1927 yılında Milli Amale Hizmet (MAH) adıyla kurulmuş, 1965 yılında MİT adını almış. MİT’in “imaj” filminde, satranç taşları arasında tanımlar yapılıyor “İstihbarat geleceği doğru görmektir” deniliyor. İmaj filminde “zeka ile tecrübenin birleştirilmesi mükemmel sonuçlar alınacağı”, istihbarat “satrançta en az 10 hamle sonrasını hesaplamak” olarak anlatılıyor. Sonuçta, “Siz bilmezseniz de, biz sizin için çalışırız” deniliyor.

MİT’te yeniden yapılanma
MİT’in Teşkilat yapısında Fidan’la birlikte bazı değişiklikler de yapılmaya başlanmış. Bunların içinde “MİT Genel Sekreterliği Koordinasyon Kurulu” yeni bir birim. Bu kurulda hemen bütün bakanlıkların temsilcileri bulunacak, ihtiyaçlara göre bu birim çalışma konuları belirleyecek, istihbarat paylaşımı da gerçekleştirilecek. Anladığım kadarıyla bir dönem Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği’nin işlevi, bu kez MİT ağırlıklı olarak yerine getirilecek. Bu kurulun alt birimleri her hafta, üst birimi ise her ay MİT Müsteşarı Fidan’ın başkanlığında toplanacak. İlk toplantı da bu ay gerçekleştirilecek.

İstihbarat denilince yalnız terör, casusluk gelmesin. Ticaretten, ekonomiye kadar bir çok alanda MİT kurumların istediği çalışmaları yapacak ve bunları ilgili birimlerle paylaşacak. MİT, hem yurt içinde, hem de yurtdışında buna göre bir yapılanmaya gidiyor. Bölgenin özelliğine göre esnek bir teşkilat yapısı oluşturuluyor.

MİT’in, Elektronik İstihbarat Köyü
MİT’in yeni yapısında iç ve dış istihbarat tam anlamıyla ayrıldı. 3 olan müsteşar yardımcılığı da 4’e çıkarıldı. Birinci Müsteşar Yardımcısına bağlı “Güvenlik ve İstihbarat”, “İstihbarata Karşı Koyma” başkanlıkları oluşturuldu. MİT’in en önemli birimlerinden olan ve kısaca “ETİ” olarak adlandırılan Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanlığı, Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Başkanlığı’nın, personeliyle birlikte MİT’e devredilmesiyle yine kısa adı “GES” olan Gölbaşı Elektronik Sistemler Başkanlığı’yla birleştirilecek.

Belki öteden beri olan “analiz” bölümüne ise daha ağırlık verileceğini öğreniyoruz. Bine yakın yabancı televizyon istasyonları yakından izleniyor, gelişmeler değerlendiriliyor. Kuşkusuz, MİT müsteşarı her şeyi konuşamıyor. Bazı konularda bu yüzden “konuşamamaktan kaynaklanan algı eksikliği” yaşanıyor. Örneğin, Oslo, İmralı görüşmelerini Fidan anlatabilir miydi?

MİT Müsteşarlığı Yenimahalle’de, etrafı yüksek binalarla çevrili, etrafı ne kadar yüksek duvarlarla çevrili olursa olsun içerisi görülebilen, 600 dönümlük bir arazi içinde. Başbakan, “şehir dışına çıkın” demiş. Şimdi, MİT yeni yer arayışında. Bu arada GES’in 3 bin dönümlük arazisinin yanında 3 bin dönümlük daha yer alınmış. Şimdi orası “Elektronik İstihbarat Köyü” oluşturuluyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Saray köyündeki tesisler alınmış. Orası da istihbarat okuluna dönüştürülüyor.

“Rahatlık isteyen gitsin”
Hakan Bey, bu okuldaki istihbaratçılarla konuşurken, “Rahat bir hayat için geldiyseniz şimdiden ayrılın. Siz, fedakarlık yapacaksınız ki dışarıdakiler rahat etsin” öğüdünde bulunuyor.
Kendi durumunu anlatırken, bu göreve geldikten sonra özel hayatının tamamen bittiğini, bir lokantaya, bir arkadaşına gidemez hale geldiğini belirtiyor. Fidan, bazı soruları geçiştirdi. Ancak, MİT Müsteşarının basınla bu kadar konuşması da ancak 5 yılda bir oluyor…

Çıkışta, MİT Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ş.B.’nin kartviziti de verildi. Her ne kadar cevap alamazsak da, bu durum bile “MİT basına açılıyor” diye yorumlandı.
-------

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > MİT, istihbarat köyü kuruyor, Yenimahalle'den çekiliyor

Diğer Yazıları:
31/12/2019 “Vatan toprağı işgal altındayken”
29/12/2019 Ankara’da coşku, bizde hüzün vardı
27/12/2019 İslami bankada olmayanlar bizde başladı
25/12/2019 Kulelerde, FETÖ araştırmasını MHP istemiş
24/12/2019 Her olayın altından aynı kadın çıkıyor!
22/12/2019 Kanal İstanbul gerçekleri
20/12/2019 Özkök: FET֒ye hep dikkat çektim
18/12/2019 17 yıldır ödenmeyen namus borcu
17/12/2019 Eski vekiller de “çakarlı” olacak
15/12/2019 Skandal ihaleye, suç duyurusu
13/12/2019 İşte, Gökçek’in mal varlığı
11/12/2019 Vetonun ardından geleceklere bakalım
10/12/2019 Bunlar yapılmadan mücadele olmaz
  8/12/2019 İhalede 88 milyon lira farkın bir anlamı yok…
  6/12/2019 O veto edildi, ya diğer yasa?
  4/12/2019 Onca konutun parası kimin cebinde?
  3/12/2019 Bakan, Öksüz için ne söylemek istedi?
27/11/2019 O sanık, son güne kadar müdürdü
26/11/2019 Kadın öğretmenlere mezarlık görevi!
24/11/2019 Yavaş ne yapsın! 100 bin iş başvurusu 12 bin görüşme talebi
22/11/2019 Karar: Gökçek’in mal varlığı araştırılacak
20/11/2019 HDP, önemli bir karar aşamasında
19/11/2019 Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı
17/11/2019 Acı tablonun sorumlusu…
15/11/2019 Pes doğrusu! Bakanlık, öğretmenleri icralık etti


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları