Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > Böyle giderse evimiz yanacak, ocaklarımız sönecek
12/6/2018

Böyle giderse evimiz yanacak, ocaklarımız sönecek

Seçim kararının alınmasından sonra “CHP'nin cumhurbaşkanı adayı” olarak ismi geçenlerin başında İlhan Kesici geliyordu. CHP'de milletvekili olması, ekonomiyi çok iyi bilmesi, sağ kesimden de rahatlıkla oy alabilecek bir isim olarak görülmesi, adının olumsuz bir olaya karışmamış olması adaylık şansını da yükseltiyordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anket sonuçlarına göre kararını verdi ve Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı odayı olarak gösterdi. İlhan Kesici, CHP'nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı. Cumhurbaşkanı adaylarının çalışmalarını, konuşmalarını da izliyor ve onların durumunu şöyle değerlendirdi:BAŞARILI KAMPANYA

“Muharrem İnce, iki dönem birlikte milletvekilliği yaptığımız değerli bir dostum. Kendisini çok başarılı buluyorum. Bazıları İnce'nin bu başarısını beklemiyordu ama bizim için sürpriz değil, umduğumuz gibidir. İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener benim dostum, ahbabım. O da başarılı. Saadet Partisi'nin adayı Temel Karamollaoğlu'nun iki dönem milletvekilliği var. Donanımlı, eğitimli olan Karamollaoğlu da derli toplu bir kampanya götürüyor. HDP adayı Selahattin Demirtaş'ın durumu cezaevinde olması nedeniyle farklı. Doğu Perinçek de çok sevdiğim insan. Muhalefet, kendinden umulandan çok daha parlak bir seçim kampanyası götürüyor. Kampanyaya heyecan, sevinç ve kalite getirdiler.

YÜZDE 57 MİLLİYETÇİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iç siyaseti biliyor. Kampanyasını da ‘biz' ve ‘onlar' diye yürütüyor. ‘Onlar' dediği, AKP'nin muhalifleri. Dolayısıyla kampanyasını ‘Biz' ve ‘Onlar' üstüne oturtuyor. Bu, kendisi açısından doğru olabilir ama ülkemiz açısından son derece yanlış stratejidir. AKP, MHP, BBP'den oluşan Cumhur İttifakı'nın oy değeri yüzde 64 civarındaydı. Bunun 6-7 puanı İYİ Parti'ye gitmişse, yüzde 57'lik milliyetçi, muhafazakar bir blok var. Tartışmanın siyasi kimlikler üzerine oturtulması halinde bu taraf kazanır. Yapılması gereken siyasi kimlik ve partiler bazında tartışmaktan kaçınmaktır. Bizim işimiz, Cumhur İttifakı içinden Millet İttifakı'na doğru oy çekmek. Yapılması gereken budur.

‘EY ERDOĞAN' DERSENİZ

Millet İttifakı'nı oluşturanlar, seçim kampanyasında ‘Ey Erdoğan, ey Bahçeli' derse, tam anlamıyla Cumhur İttifakı'nın istediği oyuna çekilmiş oluruz. Bu durumda, parti oyları kilitlenir. Sağ partiler daha çok liderlerine düşkündür ve hemen liderlerini korumaya alırlar, başka siyasi partiye oy verme gönlünden geçse bile bu çıkışlar karşısında partilerinden ayrılmayıp oylar kilitlenir. Yapılması gereken: Ekonomi, hayat pahalılığını gündeme getirmektir. Bugün insanlarda gelirinin azlığı, geçim sıkıntısı, çiftçinin içinde bulunduğu sıkıntılar var. İşsizlik var. Siyaseten asıl önemli olanı da bu derde derman olmak. Ekonomik sıkıntılarla ilgili olarak 16 yıldır iktidarda olan AKP'yi eleştireceksek, bundan MHP'li seçmen alınmaz. Çünkü, onlar da aynı sıkıntıları yaşıyor ve sorumlusunun AKP olduğunu biliyor. Bu saatten sonra, Erdoğan dışındaki cumhurbaşkanı adaylarının siyasi polemiklerden sıyrılıp, tartışmayı ekonomik alana kaydırması gerekiyor.

BALTA KESMEZ BUZ OLUR

Güzel halk deyimlerimiz, türkülerimiz var. Bir türküde ‘Ağustos'ta suya girsem, balta kesmez buz olur' deniliyor. Ekonomi yeteri kadar ciddi alınmazsa, bunun ciddiyeti ‘Ağustos ayında balta kesmez buz olur, karakış olur.' Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Londra seyahati, ekonomik durumun ciddiyetini ve dış kaynak bulma ihtiyacının ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Türkiye'ye döviz girişi durur gibi oldu.

Yorumum: Cumhurbaşkanı bu durumu kırmak için, batı finans çevrelerinden, Türkiye'ye para akışının devam etmesine ikna etmeye çalıştı. Türkiye'nin dış borcunun toplamı 453 milyar dolar. Bunun 136 milyar doları devletin, 317 milyar doları ise özel sektörün. AKP iktidara geldiği dönemde toplam dış borcumuz 130 milyar dolardı.

EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK

Ülkemizin içinde bulunduğu koşullardan çıkılabilmesi için milli mutabakata yaklaşan bir beraberliğe ihtiyaç var. Yoksa bu durum evlerimizi yakar, ocaklarımızı söndürür, şirketlerimiz, firmalarımız gider. Yani memleketimizi yakar. İşin ciddiyeti budur. 21. Yüzyıl milliyetçiliği hamaset milliyetçiliği değil, ekonomik milliyetçiliktir. Memleketinizi iktisadi olarak kalkındırmanın adı ekonomik milliyetçiliktir. İşsizliğini gidermek, halkın hayat standardını yükseltmek, gençlerimizi en iyi okullarda okutmak da ekonomik milliyetçiliktir.”

Devleti, bürokratik işleyişi iyi bilen, ekonominin tepe noktalarında önemli görevlerde bulunan Kesici'nin uyarıları şimdilik böyle…

Adaylar bol keseden atmasın, inanmazlar
İşsizlik, geçim sıkıntısı, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğazı gündeme getiren adayları dinleyen vatandaşlarda, ‘Bu insanlar doğru söylüyorlar. Bu insana güvendim, inandım, ekonomideki müşkülatımızı bu insan çözebilir' imajının oturması lazım. Ekonomiyle ilgili şunu da söylemek lazım: Ekonomide sihir yok, sihirbaz yok. Adaylar bol keseden vaatlerde bulunursa buna insanlar inanmaz. Herkes devletin kabiliyetlerinin ne olduğunu hissediyor. Bol keseden vaatler, seçmeni iter, hatta adayın ülkemizin ekonomik durumu hakkında yeterince farkında olmadığı izlenimine yol açar. Vaatler konusunda temkinli olmak lazım. Ekonominin içinde bulunduğu durumun çok ciddi olduğuna insanı inandırmak gerekiyor. Gerçekten kötü durumdayız.

Dış mihrak yoktur
Tedirginliği, Cumhurbaşkanı ve bakanları dış mihraklara bağladı. Doların artışını da buna bağladılar. Dış mihrak yoktur. Dış para ihtiyacımız vardır. Biz dış para aramamış olsak, Cumhurbaşkanı'nın Londra'da finans çevreleriyle ne işi olur? Cumhurbaşkanı döndükten sonra aynı merkezlere başbakan yardımcısı Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı'nı tekrar gönderdi. Cumhurbaşkanı da gördü ki ekonomimiz kırıldı, döküldü, çadır çökmek üzere. Cumhurbaşkanı elini ateşe vurdu, ‘cızz' deyip yaktı.

Güvensizlik var…
Önümüzdeki bir yıl içinde Türkiye'nin taze borç bulması, mevcut borçlarını yeni kredilerle döndürülebilmesi için 220 milyar dolar dış kaynak temin etmesi lazım. Son dönemde Türkiye büyük bir güvensizlik yaşıyor. Bu güvensizlik Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'na, ekonomi yönetiminedir. Tek bir konuda bile ekonomi yönetimi aynı açıklamaları yapamıyor, her biri farklı konuşuyor. Bu durum, çok yüksek güvensizlik yarattı.

Tek başına çözemez
Her kim yeni yönetimin sahibi olursa olsun hiçbiri tek başına ülkemizin içine düşürüldüğü problemlerin üstesinden gelemez. ‘Öteki' kampını işin içine katmazsanız, yani bu ülke vatandaşlarının yüzde 50'sini işin dışında tutuyorsunuz demektir. Erdoğan'ın en önemli yanlışı bir tek kendi yüzde 50 kampını tutuyor, kendisine oy vermeyen diğer yüzde 50'yi rakip, hasım sayıyor. Bu problemlerin üstesinden gelecek kadrosu yok. Sorunlar, AKP'nin kadrosuyla halledilemez.

Kurtuluş reçetesi…
Her partide yetişmiş önemli kadrolar var. Yeni devlet yönetiminde bütün siyasi renklerdeki insanlarla bir ve beraber hareket ettirmek lazımdır. Eskiden bunun adı ‘milli mutabakat hükümetiydi'. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde böyle bir sistem yok. Yeni cumhurbaşkanı bile bile, göstere göstere başka siyasi katmandan da bakan alması lazım. Lafa bakarsak herkes milli birlik ve beraberlikten yana. Türkiye bu badireyi ancak milli birlik, beraberlik ruhu ve devlet yönetimiyle aşabilir. Bu aynı zamanda yüksek bir güven tesisi yaratacaktır. Bütün Türk halkı, kendini yönetimin içinde görecektir. Bu aynı zamanda güven unsurudur. Ekonomi ve ülke yönetiminde güven tesisi için de çok önemli olacaktır. Başka türlü tam batarız.

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > Böyle giderse evimiz yanacak, ocaklarımız sönecek

Diğer Yazıları:
31/12/2019 “Vatan toprağı işgal altındayken”
29/12/2019 Ankara’da coşku, bizde hüzün vardı
27/12/2019 İslami bankada olmayanlar bizde başladı
25/12/2019 Kulelerde, FETÖ araştırmasını MHP istemiş
24/12/2019 Her olayın altından aynı kadın çıkıyor!
22/12/2019 Kanal İstanbul gerçekleri
20/12/2019 Özkök: FET֒ye hep dikkat çektim
18/12/2019 17 yıldır ödenmeyen namus borcu
17/12/2019 Eski vekiller de “çakarlı” olacak
15/12/2019 Skandal ihaleye, suç duyurusu
13/12/2019 İşte, Gökçek’in mal varlığı
11/12/2019 Vetonun ardından geleceklere bakalım
10/12/2019 Bunlar yapılmadan mücadele olmaz
  8/12/2019 İhalede 88 milyon lira farkın bir anlamı yok…
  6/12/2019 O veto edildi, ya diğer yasa?
  4/12/2019 Onca konutun parası kimin cebinde?
  3/12/2019 Bakan, Öksüz için ne söylemek istedi?
27/11/2019 O sanık, son güne kadar müdürdü
26/11/2019 Kadın öğretmenlere mezarlık görevi!
24/11/2019 Yavaş ne yapsın! 100 bin iş başvurusu 12 bin görüşme talebi
22/11/2019 Karar: Gökçek’in mal varlığı araştırılacak
20/11/2019 HDP, önemli bir karar aşamasında
19/11/2019 Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı
17/11/2019 Acı tablonun sorumlusu…
15/11/2019 Pes doğrusu! Bakanlık, öğretmenleri icralık etti


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları