Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > MHP, 2019’da aday göstermeyecek Erdoğan’a destek verecek
9/1/2018

MHP, 2019’da aday göstermeyecek Erdoğan’a destek verecek

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, “Dün dündür, bugün bugündür”, “Siyasette 24 saat çok uzun zamandır” sözleri unutulmaz. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı en ağır sözlerle eleştiriyordu. Erdoğan da Bahçeli'ye daha ağır ifadelerde bulunuyordu. Bunları siyasetçiler unutsa bile seçmen unutmamış olacak ki, o hakaret dolu sözler arşivlerden çıkarılıp “Büyük değişim” üzerine yorumlar yapılıyor.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, birkaç yıl öncesine kadar yeni yılın ilk haftasında kahvaltılı basın toplantısı düzenler, geçen yılı değerlendirir, yeni yıldaki hedeflerini anlatırdı. Başkanlık Divanı üyeleri de gazetecilerin masalarında bulunur, samimi bir ortam olurdu. Unutulan gelenek, bu yıl canlandırıldı. Bahçeli basının karşısına çıktı. İlk sözleri de, “Yayınlarda, MHP'yi küçültücü, karalayıcı üslup kullanıldığına şahit oluyoruz. Birçok yanlış bilgi akışıyla, haksız değerlendirmelerle olaylar saptırılıyor” oldu. Bahçeli kendisine her şeyin sorulabileceğini söylese de, o sorular sorulamadı ve daha çok gündemle sınırlı kalındı.

MHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI

2018 siyasette hayli hareketli bir yıl olacak. Siyasi partilerin kurultayları yapılacak. Erken seçim gündeme geliyor ve o yüzden bütün partiler hazırlıksız yakalanmamak için “yarın seçim olacakmış gibi” hazırlıklarını sürdürüyor. Tabii ki kimlerin Cumhurbaşkanı adayı olacağı da konuşuluyor. Peki, MHP aday gösterecek mi? Çaylar yudumlanırken, Bahçeli en çok merak edilen sorunun cevabını şöyle verdi:

“MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı yoktur. MHP Genel Başkanı aday olmayacaktır. MHP olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimine girer. Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır. Herhangi bir sebeple sayın Recep Tayyip Erdoğan aday olmaktan vazgeçerse, başka türlü gerekçeler ortaya konulursa kendisinin bileceği iştir. 7 Ağustos'ta başlatılan Yenikapı ruhuna MHP sadıktır. İttifaklaşma cepheleşmeyi de kutuplaşmayı da önler. Zaten çatışma olmaz. Onun için yasal zemine çekmekte yarar var.” Bahçeli, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la “seçim ittifakı” konusunda bir görüşmesinin olmadığını söylüyor, “İleriki günlerde, arzu ediliyorsa bir görüşme talebi olduğu takdirde görüşülür. Olmadığı takdirde biz görüşlerimizi tekrarlayarak yükleneceğimiz sorumluluğu yerine getirme gayreti içinde olabiliriz” diyor.

EVET, YÜZDE 10 ÇOK AĞIR BARAJ

1991 yılında yasal olmayan bir biçimde Refah Partisi çatısı altında MHP'nin ittifak oluşturduğunu, 62 milletvekili çıkarıldığını hatırlatıyor ama Seçim sistemi nedeniyle partilerinin oy oranını bilmediklerini belirtiyor. Bugün, yüzde 10 olan seçim barajının da çok yüksek olduğunu MHP yöneticileri yıllardır gündeme getiriyor. Bahçeli, siyasi partiler, seçim kanunlarında yapılacak değişiklik ve oyların nasıl kullanılacağı konusundaki önerisini şöyle açıyor:

“Buyurun Meclis'te bir ittifakın nasıl yapılabileceğine dair yasal ve ahlaki durumunu ortaya koyalım. A Partisi seçime girecek, B Partisi seçime girecek, C Partisi seçime girecek. A Partisi seçime girecekse, MHP, C Partisi'ni ittifak olarak takdim ediyor. A ve B partisi bir tarafta, bir tarafta da C ittifakı var. C ittifakının altında ittifakı oluşturan hangi parti var ise bu E ve F Partisi olabilir. O zaman ittifak E ve F Partisi olarak gerçekleşecektir. Bahçeli olarak sandığa gittiğimde önce MHP'ye oyumu vereceğim, sonra da C ittifakına oyumu vereceğim. İki partinin aldığı oylar belli olacak ama ikisiyle beraber ittifakın oyu da belli olacak. Bu temsilde adalete bir kapı açmak demektir.”

Bahçeli, “MHP'nin barajı aşma, aşamama gibi bir meselesi yoktur” sözünü sıkça vurguluyor. Aslında AKP dışında, barajın yüksekliğinden bütün siyasi partiler rahatsız. CHP, barajın makul bir düzeye çekilmesi için yasal düzenlemeye de hazır. Bahçeli, ittifakta hangi partinin ne kadar oy aldığının bilinmesi durumunda, Hazine yardımından da yararlanabilineceğini hatırlatıyor, partilerinin holdinglere hiçbir dönemde el açmadığını kaydediyor. Hemen ardından da sözü İYİ Parti'ye getiriyor, “İYİ Parti gibi bir partiyi kurar, bir hanımefendinin koluna sepeti takar gönderir. İyiler onların olsun” diye ekliyor.

“TALEBİMİZ OLMAYACAK”

Bahçeli, terörle kesintisiz mücadelenin gerçekleştirilmesi, PKK ve FETÖ terörünün kökünün kazılması için hükümete destek verdiklerini her fırsatta vurguluyor. Bu, MHP'nin öteden beri sürdürdüğü bir tutumdur. Bahçeli, terörden söz açılınca şunları söylüyor:

“FETÖ'nün bütün unsurlarının yargı yoluyla cezalandırılması kararı sürdürülmektedir. ABD dost ve müttefik olarak Türkiye ile birlikte değerlendirmeler yapmayı tercih ediyorlarsa, 15 Temmuz felaketini anlayıp görüp Pensilvanya'yı Türkiye'ye göndermeli. Amerika'nın takip ettiği yol bunun haricinde yol değildir.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğinde, Recep Tayyip Erdoğan veya herhangi biri Cumhurbaşkanı olduğunda, kurulacak hükümette MHP'nin bakanlık istemesinin “ahlak dışı” olacağını belirten Bahçeli, “Cumhurbaşkanı'ndan da bunu kabul etmemesini isterim. MHP'nin hükümetin oluşması sırasında bir talebi olmaz” diyor.

ERKEN SEÇİM DOĞRU DEĞİL

Halk oylamasıyla birlikte Anayasa değişikliği yapılıp Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiğini belirten Bahçeli, “Bazıları ‘Tekrar parlamenter sisteme döneceğim' diyor. 400 vekile sahip olursan döneceksin. 400 vekile sahip olursan Cumhurbaşkanı sen ol, sistemi niye zehirliyorsun?” diyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aday olacağına ilişkin haberler de Bahçeli'ye soruluyor. Açıkçası Gül'e kızıyor ve şöyle diyor:

“Sayın Abdullah Gül Bey, AK Parti içinde özel ve önemli yeri olan bir şahsiyettir. Recep Tayyip Erdoğan ve parti kurucuları ile önemli çalışmaları olmuştur. Cumhurbaşkanı olmuştur. Bugünkü konjonktürde herhangi bir engelleyici yanlışı yaşamamasında fayda var. ‘Adayım' diye ortaya çıkması izah edilebilecek bir durum değildir. Sağın solun dolduruşuna gelmemesi lazım.”

KURT İŞARETİ YAPANLAR

Bahçeli, ülkücülerin sokakta olmamaları konusunda kesin talimatı bulunduğunu belirtiyor. Buna rağmen, parmaklarıyla “kurt işareti” yapanlar görülüyor. Bahçeli, “Bu işaretin burnu dik olursa bozkurt, aşağıya dönük olursa heavy metalci olur. Ülkücü kadro sokakta olmayacaktır. Sokağa dökmek isteyen hiçbir unsur uyumaz. 24 saat Türkiye uyanık kalmak mecburiyetindedir” uyarısında bulunuyor.

Üzerinde ay yıldız bulunan içinde “Devlet Bahçeli” yazılı köstekli saatini yeleğinin cebinden çıkardı, “Saat 12.00'ye geliyor” dedi. Yani, toplantının bittiğini söyledi. İşte o anda bütün kameralar Bahçeli'nin köstekli saatinin üzerindeydi. Bu ittifak saatinin geldiğini de gösteriyordu.

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > MHP, 2019’da aday göstermeyecek Erdoğan’a destek verecek

Diğer Yazıları:
29/4/2018 Birine PKK, birine FETÖ yaftası
27/4/2018 Akşener FET֒cüyse…
25/4/2018 CHP’de, YSK korkusu
24/4/2018 İstifaların perde arkasında olanlar
22/4/2018 İmza atanlar fişlenecek mi?
20/4/2018 YSK’nın, İYİ Parti kararı
18/4/2018 Seçimden önce bu skandalları giderin
17/4/2018 Belediye başkan adayları belirlenirken
15/4/2018 Egemenler bölgeden çekilsin, işler düzelir
13/4/2018 Bu ayrıcalıklar vicdanınızı sızlatmıyor mu?
11/4/2018 İlk ziyaret 8 dakika sürdü
10/4/2018 Deniz Baykal’dan haber var
  6/4/2018 Ürküten tablo: 25 milyon silah, biner mermi
  6/4/2018 İşte, devlet adamlığı
  4/4/2018 O belgeler neyin karşılığında değiştirildi?
  3/4/2018 Irak’ta perdeleme oyunu
  1/4/2018 Şimdi de Menzilciler…
30/3/2018 O, “Mezardakiler bile kalksın” diyordu
28/3/2018 Önce mezar yerini göstereceksin
27/3/2018 O isimler de açıklanmalı
25/3/2018 Yargıda bunlar oluyorsa…
23/3/2018 Saçı-sakalı kestirip paralı terörist oldular
21/3/2018 İşte ‘Sincar Sincar’ dedikleri
20/3/2018 Çekiç, Çelik, Şafak ve diğerlerini unutmayın
18/3/2018 AKP, onlar için af çıkardı


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları