Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > Kılıçdaroğlu'ndan, Devlet Bahçeli'ye tarihi öneri: Başbakan sen ol
21/6/2015

Kılıçdaroğlu'ndan, Devlet Bahçeli'ye tarihi öneri: Başbakan sen ol

CHP li­de­ri Ke­mal Kı­lıç­da­roğ­lu, SÖZ­CÜ Ge­nel Ya­yın Yö­net­me­ni Me­tin Yıl­maz ve SÖZ­CÜ ya­zar­la­rı­nı An­ka­ra­’da­ki par­ti ge­nel mer­ke­zin­de ağır­la­dı. Gün­de­mi de­ğiş­ti­re­cek açık­la­ma­lar yap­tı. Kı­lıç­da­roğ­lu, “Bu dö­nem­de ik­ti­dar ol­mak, ate­şe gir­mek gi­bi bir şey. Ama söz ko­nu­su va­tan­sa, ge­ri­si te­fer­ru­at­tır. Ateş­ten göm­le­ği giy­me­ye ha­zı­rı­m” di­ye­rek MHP’­ye ye­şil ışık yak­tı.MHP ile koalisyon kuralım Başbakan Bahçeli olsun!..

MHP lideri Devlet Bahçeli’ye, HDP destekli CHP-MHP koalisyonu öneren Kemal Kılıçdaroğlu, “Gel başbakan ol. Bu fedakarlığa varım. Ben ateşten gömleği giymeye hazırım” dedi ve şu çarpıcı mesajları verdi:

PARTİ TABANI: Bizim parti tabanımızda bir grup “Hırsızlarla bir araya gelmeyin”, bir grup da “Koalisyon olabilir ama geçmişteki DYP-SHP koalisyonu gibi olmasın, ilkeleri kuralları belli olan koalisyon olsun” diyor. Diğer bir grup da “Koalisyon olacaksa CHP’nin önderliğinde olsun” diyor.

AKP, ‘MHP’ DİYOR: Kapı arkası diplomasisi devam ediyor. MHP ve AKP arasındaki görüşmelerin ileri noktaya geldiği de söyleniyor. AKP’nin içinde de “MHP ile koalisyon yapalım” ve “Yapmayalım” diyenler var. Bizim gönlümüzde yatan erken seçim değil, sağlıklı bir koalisyon… Bir partinin yedek tekerleği olmak asla kabul edeceğimiz bir şey değil. Sadece bakanlık paylaşımı değil, stratejik kurumlarda da olmalıyız.


Gazetemiz SÖZCÜ'nün Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve Sözcü yazarları Emin Çölaşan,Bekir Coşkun, Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Haber Müdürü Emin Özgönül, CHP Muhabiri Başak Kaya'dan oluşan ekip CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu ile biraraya geldiler.

NASIL NAMUSLU YÖNETİLİR GÖSTERELİM

BAHÇELİ’YE ÇAĞRI: MHP ile koalisyona olumlu bakıyorum. İsterlerse dönüşümlüBaşbakanlık bile yapabiliriz. Gelsin bu koalisyonda Başbakan olsun. Maksat ülke bu badireden çıksın. Biz bu ülkeyi nasıl yöneteceğimizi, birlikte gösterelim. Namuslu, dürüst nasıl yönetilir gösterelim. Sadece koalisyon değil, bu aynı zamanda rejimi kurtarmak. Milletin rahat bir nefes alması lazım. Bu koalisyonda kimin önce Başbakan olacağı da önemli değil. Önemli olan da ilkelerde buluşmak. 14 ilkemizde de bir ayrılık oluğunu görmüyorum.

ATEŞTEN GÖMLEK: Olay biz değiliz, Türkiye. Bu dönemde iktidar olmak ateşe girmek gibi bir şey. Merkez Bankası’nın rezervleri kısa vadeli borçları ödemeye bile yetmiyor şu aşamada. Yakında yabancı sermaye çıkışı olacak. Gelecek açısından öyle parlak bir tablo yok. Ama söz konusu olan vatansa, gerisi teferruattır. Ateşten gömleği giymeye hazırım.

OY ORANI KRİTER DEĞİL: Davutoğlu partilerin aldığı oy oranları ile koalisyonun oluşabileceğini ima ediyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde oy oranlarıyla koalisyon kurulmaz. Almanya’da Merkel, üç vekili daha olsa tek başına iktidardı. Ama oturdular sosyal demok- ratlarla bütün bakanlıkları yarı yarıya paylaştılar. O hâlâ Erdoğan’ın demokrasi tanımının dışına çıkmış değil. Erdoğan’ın “Aldığın oy kadar konuşacaksın” sözünün izinden gidiyor.

YÜZDE 30’U YAKALARIZ DİYE UMDUM

YÜZDE 30 OLMADI: Seçimlerde benim “Yüzde 30 bandını yakalarız” diye bir umudum vardı. Olmadı. HDP’nin baraj kaygısı böyle bir tablo çıkardı ortaya. Bizden kaçan oylar oldu.

ERKEN SEÇİM: AKP ülkeyi yeniden seçime götürmek isteyecek. Ekonomi ve güvenlik anlamında çok karamsar bir tablo çizecekler. ‘Yeniden bize yetki verin’ diyecekler. Yeni seçimde CHP açısından çok büyük bir değişim olacağını sanmıyorum. Ama HDP’ye giden oyların bir kısmı yüzde 13’ü bulduğu için geri gelebilir.

YÜZDE 48 GEREKİYORDU: Simülasyonlar yaptık. Bizim tek başımıza iktidar olmamız için yüzde 48 oy almamız gerekiyor. Biz yüzde 30 alsak ve HDP yüzde 10 alsa, AKP yine tek başına iktidar oluyordu. AKP’nin tek başına iktidar olmaması için HDP’nin en az yüzde 12 oy alması gerekiyordu.

TAKTİK YAPABİLİRLER: Hükümet kurmak için 45 günlük sürenin uzaması için taktik yapılabilirler. Başkanlık Divan’ı tam oluşturulmaması yani bir partinin aday göstermemesi durumunda süre uzar. Milletvekilleri de yemin ettiği için Davutoğlu da temaslarına başlar.

CHP bu 14 maddeden geri adım atmayacak

Hukukun üstünlüğü.
Yüzde 10 seçim barajının ve YÖK’ün kaldırılması, HYSK’nın bağımsızlaşması.
Siyasi ahlak yasanının çıkarılması.
Güçlü sosyal devlet. Emekliye iki maaş ikramiye verilmesi, çiftçi için mazotun 1,5 TL olması. Taşeron sistemin kaldırılması, asgari ücretin bin 500 TL olması.
Cumhurbaşkanının anayasal sınırlar içine çekilmesi.
Cumhurbaşkanının elini örtülü ödenekten çekmesi.
Yeni ve barışçıl bir dış politika.
Gençlerin potansiyel suçlu görülmemesi.
Yasakların azalması.
Medya özgürlüğü.
Vergi denetimleri, siyasal araç olarak kullanılmaması.
Kesin Hesap Komisyonu kurulması.
Çağdaş, daha özgürlükçü bir anayasaya ihtiyaç var.
Yolsuzluklarla mücadele.

SİYASETİN NABZI CHP GENEL MERKEZİ’NİN 12’NCİ KATINDA ATIYOR

Ankara’nın Söğütözü semtindeki CHP Genel Merkezi’nin 12. katı bugünlerde çok daha hareketli. Seçimlerin üzerinden 12 gün geçti ve koalisyon senaryolarının odak merkezlerinden biri 12. kattaki Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun makam odası. Kılıçdaroğlu dün Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Yılmaz, yazarlarımız Emin Çölaşan ve Bekir Coşkun, Ankara temsilcisi Saygı Öztürk, Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül ve CHP muhabiri Başak Kaya’ya yaptığı açıklamalarda önemli mesajlar verdi.

Baykal, o görüşmeye gitmek için niyetliydi

GEÇTİĞİMİZ  hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Dışişleri Konutu’nda yaptığı görüşme çok tartışıldı. “Ben de çok ayrıntı bilmiyorum” diyen Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

BAŞKANLIK KAPISINI KAPATTI

“Sayın Deniz Baykal, televizyona yaptığı açıklamanın biraz daha ayrıntılısını bana anlattı. Bilgim dahilindeydi görüşme. Baykal gitmeye niyetliydi. Ben ‘Sakın kaçak Saray’da olmasın” ve ‘Koalisyon konusu olmasın’ dedim. Ama içeride koalisyon da görüşülmüş. Sayın Deniz Baykal’ın o gece bana neden ulaşamadığını ise, ben de anlamadım. Tam tersine o gece saat 24.00’ten sonra da ayaktaydım ve uyumuyordum.’’
Koalisyon aşamasında Meclis Başkanlığı’nın stratejik önemi nedeniyle kimlerin aday gösterileceği de tüm partilerden alacağı destek açısından önem taşıyor. Deniz Baykal’ın Meclis Başkanı olmasına seçimlerin hemen ardından kesin gözüyle bakılıyordu. Diğer siyasi partiler de Baykal’a yeşil ışık yakmıştı. Ancak Baykal’ın Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından bu tavır değişti. Kılıçdaroğlu da “Meclis Başkanlığı konusunda kafamda bir isim yok. Daha erken bu ismi belirlemek” diyerek Baykal için kapıları kapattı. Baykal, Meclis açılışında en yaşlı üye sıfatıyla Meclis Başkanlığı’nı gececi olarak yönetecek. Sonraki süreçte aday olması durumunda Erdoğan görüşmesine tepkiler nedeniyle istediği desteği bulamayacağı da Kılıçdaroğlu’nun sözleriyle ortaya çıkmış oldu.

AKP’LİLER 18 VEKİLİN TRANSFERİ İÇİN CİDDİ CİDDİ…

CHP lideri Kılıçdaroğlu, AKP’nin tek başına iktidar olmak için diğer partilerden 18 milletvekilini ‘transfer’ edebileceği yönündeki iddialarla ilgili olarak da konuştu. CHP lideri , “Bir bilgi geldi ama elimizde somut veri yok. İstihbarat içinde bir birim oluşturulmuş. Bütün milletvekillerinin zaafları nedir diye araştırılıyormuş. Transfer için ciddi ciddi çalışıldığı söyleniyor” dedi.

‘Bakmayın bürokrasiye bizden hızlı solcu olur!’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Dışarıdan HDP’nin desteği ile MHP-CHP koalisyonu kurulsa çıkaracağınız kararnameler, atamalar, yasalar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan döner mi?’’ sorusuna netlikle cevap verdi. “Ben tam 27.5 yılımı bürokrasiye verdim” diyen Kılıçdaroğlu “Onlar kolay” ifadesini kullandı ve şöyle konuştu:

O KONUDA SORUN ÇIKMAZ

“Bakmayın bürokrasiye. Tamamı bizden daha hızlı solcu olur. Cumhurbaşkanı da imzalamak zorunda. Atama kararnamelerini imzalamazsa, işlerimizi vekaletle götürürüz… Bu konuda bir sorun olacağını sanmıyorum.’’


Kılıçdaroğlu Sözcü’ye samimi açıklamalarda bulundu.

HAKİMLER CHP’Yİ İSTİYOR

Koalisyon görüşmeleri sürecini kamuoyunun bilgisi dahilinde götüreceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kim Türkiye’den yana, kim parti çıkarlarından yana hareket ediyor, vatandaşın görmesini istiyoruz” dedi.
CHP Genel Başkanı, koalisyon sürecinde ‘olmazsa olmaz’larını ise şöyle sıraladı:
“Tabii konuşulur bunlar. Zaten 14 maddenin ve koşullarımızın kabul edilmesi lazım. Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı çok önemli. Sadece bakanlıklar değil TÜBİTAK ve Bilgi Teknolojileri Kurumu çok önemli. Yarın yolsuzluk dosyaları oralara gidecek. “Montajdır” diyecekler. Hakimler CHP’yi istiyor. Üzerlerinde baskı var.”


Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > Kılıçdaroğlu'ndan, Devlet Bahçeli'ye tarihi öneri: Başbakan sen ol

Diğer Yazıları:
  4/10/2017 Bunun kaybedeni Türkiye olur…
  3/10/2017 13 yılın en ağır kaybı
  1/10/2017 Danıştay’ın bu kararı yargılatmayanlara ders olsun
29/9/2017 Onlar parsel parsel kazanırken…
27/9/2017 Bu bayramı siz yine mi unuttunuz?
26/9/2017 HSK Başkanvekili, davaları SÖZCܒye anlattı
24/9/2017 Milletvekili rantına CHP’den veto
22/9/2017 Gerilim artıyor; Kerkük korkutuyor
20/9/2017 Barzani’nin mektubu… Nereden nereye?
19/9/2017 Barzani, baba vasiyetini unuttu mu?
17/9/2017 Hakkını yemeyelim bunlar hep AKP’nin eseri
15/9/2017 Bunlar, tehlikeli tırmanışlar
13/9/2017 İHA’nın ve SİHA’nın gördükleri
12/9/2017 Özel Kuvvetler Komutanlığı davasında ilginç sorular
10/9/2017 Çağlayan: Ben hesabını verdim
  8/9/2017 Yaklaşan tehlike, Cumhurbaşkanı’na 2.5 ay önce söylenmiş
  6/9/2017 Evet, gerçekten herkese lazım…
  5/9/2017 Öldürmeyin, yaşama döndürün
  3/9/2017 Gençlik bunlara mı emanet?
  1/9/2017 Bu nasıl sığınmacılık?
30/8/2017 Biri ‘Yeşil’ biri ‘Öksüz’
29/8/2017 İddianamenin “siyasi baskı” bölümü niçin kısaltıldı?
27/8/2017 Öksüz skandalında yeni perde
25/8/2017 Zekai Paşa SÖZCܒye konuştu
23/8/2017 Komutanların istifasının nedeni ByLock mu?


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları