Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > Muhalefet şerhiyle CHP'den Türk halkına çağrı ...
10/1/2015

Muhalefet şerhiyle CHP'den Türk halkına çağrı ...

Saygı ÖZTÜRK / SÖZCÜ


Eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu’nun, 4 CHP’li üyesi, komisyonun raporunu görmeden, eski bakanların Yüoce Divana sevk edilmemelerine karşı, “niçin edilmesi gerektiği” konusunda karşı rapor yazdı. AKP’li üyelerin raporu görüldükten sonra CHP’liler “ek rapor” da yazacak.
CHP’li üyeler Erdal Aksünger, Osman Korutürk, Emre Köprülü ve Rıza Türmen tarafından hazırlanan Muhalefet şerhinde şu iddialar yer aldı:
Aklamanın birinci ayağı: takipsizlik
25 Aralık soruşturması kapsamındaki 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararı verilerek aklama aklama operasyonunun 1. ayağı gerçekleştirdi ve aralarında Necmettin Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamındaki 96 şüpheli hakkında takipsizlik kararı verdi. Türkiye’yi sarsan “büyük rüşvet” operasyonunda bir tane bile şüpheli bulamayarak 17 Aralık, 25 Aralık ve TOKİ dosyalarını kapattı. Başsavcılığın, 3 soruşturmada toplam 209 şüpheliden biri hakkında bile “delile” ulaşamamış olması ayrıca incelenmesi gereken bir durumdur.
Çamaşır makinesi gibi
TBMM’ye gönderilmesi gereken dosyalar çamaşır makinesi gibi çalışan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından temizlendi takipsizlik kararında soruşturma dosyasını hazırlayanlar ‘hükümete darbe girişimi’ ile suçlandı.
17 Aralık operasyonuyla ilgili takipsizlik kararında eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan ile iş adamı Rıza Sarraf’ın da aralarında olduğu 53 şüphelinin bir tanesi için bile ‘delil bulamadı, örgüte ulaşamadı’ denildi. 17-25 Aralık operasyonu sonrası birçok savcı ve hakim görev- yetkilerini kötüye kullandılar.
Bu nedenle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nu da TBMM Soruşturma Komisyonuna verilmesi için teslim edilen dosyaları, TBMM’ye göndermeden doğrudan takipsizlik kararı verdiği için HSYK’ya şikayet ettik. Dinlenmesini istediğimiz 46 kişi komisyonda dinlenmedi.
Hep aynı dayanak
Soruşturma Komisyonunun 5 Ocak 2015 tarihinde yapılan toplantıda, AKP’li üyelerden oluşan ‘çoğunluk kararında’ 4 Bakanın Yüce Divana gönderilmemesi kararlarına gerekçe olarak hep 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına ‘Kovuşturmaya Yer Yoktur’kararı gerekçe olarak gösterildi. CHP’nin muhalefet şerhinde şöyle denildi:
“17 Aralık soruşturmasının takipsizlik gerekçesinde ‘rüşvet almak’ suçuna ‘rüşvet değil, usulsüz hediye, irtikap’ tanımını getirilmesi, Rıza Sarraf’ın menfaat temin ettiği iddia edilen kamu görevlileriyle aralarında görevin ifasıyla ilgili bir işi yapması veya yapmaması için menfaat sağlama konusunda bir anlaşma olduğuna dair hiçbir delil elde edilemediği belirtiliyor. Onca belgeye rağmen Rıza Sarraf’ın serbest bırakılmasıyla savcılık makamı da yetkisini kötüye kullanmıştır. Bu kararlar vicdana göre mi, yoksa siyasi kaygılara göre mi verildi?
Türkiye açısından yüzyılın en önemli yolsuzluk soruşturmasında, AKP’li çoğunluk üyelerinden bazıları tabiri caizse Komisyon Dosyalarının Kapaklarını bile açmadan karar verdiler.
TBMM’ye getirilmeyen 504 sayfalık fezlekede de Muammer Güler’in para teslim aşamalarını oğlu Barış Güler üzerinden yürüttüğü de yer almaktadır. Soruşturma sanki Bakanları takip etme gibi bir amaçla başlandığı havası veriliyor. Oysa ki, bakanlar ve çocukları soruşturmaya başlandıktan çok sonra ortaya çıkmışladır. Soruşturmaya Eylül 2012 tarihinde başlanmış, Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Haziran 2013, Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Ağustos 2013 te telefonları dinlenmeye başlanıyor.
Rüşvet tabloları elde
AKP’li üyelerin çoğunluk kararlarındaki gerekçelerinde de yer aldığı üzere; Şüphelilerin kullandığı maillerin içeriğinin polis tarafından ele geçirilerek incelenmesinin hukuksuz olarak yapıldığı belirtiliyor. Dosyada adı geçen şüphelilerin rüşvet bilançolarını excel tablolarında düzenlemişlerdir. Bu tablolarda kime, ne zaman, ne iş karşılığında, ne kadar tutarda, hangi para birimi ile, hangi kurye vasıtası ile rüşvet gönderildiği ayrıntılı olarak yer almaktadır.Şüpheliler bu excel tablolarını hesaplarla ilgili herhangi bir tereddüt olduğunda inceleme yapmak üzere birbirlerine e posta ile göndermişler. Bu duruma polis de mahkemeden alınan kararlarla hukuka uygun olarak bu maillere ve içeriklerine ulaşmış, rüşvet tabloları olduğu anlaşılınca savcı talimatı ile delil olarak dosyaya eklenmiş.
Soruşturma esnasında polis savcı aracılığı ile mahkemelerden usulüne uygun dinleme ve izleme taleplerinde bulunduğu görülmesine rağmen, Kovuşturmaya yer yok kararına gerekçe bulmak için telefon dinleme ve izleme ile ilgili alınan mahkeme kararlarının usulsüz olduğunu iddia edilerek bu şekilde elde edilen delillerin de hukuka aykırı olduğundan bahsedilmiş, bu karar çoğunluk kararında gerekçe olarak da gösterilmiştir.

Kayıp konuşmalar kime ait?
Bakanların Yüce Divana gönderilmemesi yönünde çoğunluk kararı veren AKP’li i Komisyon Üyelerine şimdi şunları soruyoruz:
- Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın “Cumhuriyet Savcıları önemli olayları derhal Başsavcı veya vekiline bildirirler” derken kimi kast etmiştir? Yargıyı mı?
Yürütmeyi mi?
- Bu güne kadar bu fezlekelerde yer alan konuşmaların “Dublaj, Montaj, “olduğunu söyleyen AKP yöneticileri İstanbul Adli Tıp Kurumunun verdiği ” tapeler orjinaldir” belgesini açıklamak zorundadırlar. Hatta bu gelen belgelerin 1 ve 2. Sayfası bulunmamakta, 3. Sayfadan başlamaktadır. Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı bu eksik olan 2 sayfanın kime ait olduğunu defalarca sormamıza rağmen açıklayamadılar. Yoksa bu sayfalar “bir numaraya mı aitti”?
- Ortalama bir memurun 1.800 – 3.000 TL, Milletvekilinin 13.000, Başbakan’ın 14.000, Cumhurbaşkanı’nın 28.000 TL maaş aldığı bir ülkede bir bakan çocuğunun 30.000 dolar maaş almasını kimse masum bir ücret olarak ifade edemez. Çoğunluk kararı veren Milletvekili arkadaşlarım Muammer Güler’in oğlunun kaldığı Ritz Carlton rezidansının aylık kirasının 17.000 ile 30.000 TL arasında olduğunu araştırmışlar mı?
- İstanbul Etiler Polis okulu arazisinde boğaz imarı var. Bunu yaparsak “bizi asarlar” diyerek önce karşı çıkıp sonra imzalayan bakan kim? Bu imzadan sonra İstanbul Etiler Polis Okuluna biçilen değer 1 Milyar TL iken 430 milyona alan kim? Bu arsa karşılığında Çatalca’da Polis Okulu yapılacakken ben anlaşmadan vaz geçtim. Bunu yerine Mardin’e polis lojmanı yapın diyen bakan kim?
- 16 yaşında bir çocuk Kubilay’ı anma konuşması yaptı diye göz altına alanlar, İstanbul Nuriosmaniye’de bulunan ofiste yakalanan Dubai’ye ait sahte konşimentolar, kaşeler, transit ticaret belgelerini neden araştırmadılar.
- 150 bin tonluk buğday 5.000 tonluk gemiye nasıl yüklendi? 1500 kg külçe altın nasıl yasa dışı yollardan Türkiye’ye sokuldu? İçinden 292 kg altını kim aldı? Bu uçağa el koymamak için geri Gana’ya gönderilmesine kim izin verdi?
- Madenci babası Ermenek’te yırtık 10 liralık lastik ayakkabıyla çocuğunu gömerken, diğer tarafta oğlum evde kaç lira var sorusuna 3-5 kuruş baba cevabını veren kim?
- Asgari ücretin net 894 TL olduğu,bir ülkede kendisine 700 bin liralık saat aldıran bakan kim?
- 4 çocuğa Gaziantep’te baklava çaldıkları için 9 yıl hapis verilirken, evinde ayakkabı kutularından milyonlarca liralık para ve döviz çıkan kim? Hangi hukuk? Kim içerde, kim dışarıda?
- 301 işçi Ermenek’te yerin yüzlerce metre altında 1.300 – 1.500 TL maaş için hayatını verirken, oğlunun nikahına gelen 4500 kişinin, 2.milyon beş yüzbin TL takı taktığını söyleyen bakan kim?
- Kore yaptığı aynı ticaretten milyarlarca dolar kar ederken, vergisi sıfır olması nedeniyle İran’a milyarlarca dolarlık altını kurduğu örgütle ihraç ederek Türkiye’nin dış ticaret açığını kapatan saygın iş adamı kim?
- Edirne’de 202 kg. eroinle yakalanan TIR’ın sahibi kim? Dubai’de kurduğu hayali ihracat çarkını döndüren yetkililer için İstanbul’da kadın ticareti yapan kim?
- 3 Milyon 900 bin kişi kredisini ve kredi kartını ödeyemezken, kara parayla anne ve babasının adına cami yaptıran kim?
- 10 Milyon 403 bin emekli ayda 800-1.500 lira maaşla geçinirken, açıklanamayan geliriyle kısa sürede 3 dairesi olan bakan kim?
- Berkin Elvan’a 14 yaşında öldürüldüğünde örgüt üyesi olarak gören, yüzyılın en büyük yolsuzluk örgütü liderinin ise önüne yatan bakan kim?
- Gezi direnişinde binlerce kişi bir tweet ile örgüt elemanı olarak suçlanırken, Türkiye’nin en büyük yolsuzluk operasyonunu yapan örgüt liderine ‘Hayırsever İş adamı’ diyen kim?
- Bir taraftan Baba ile “oğlunun konuşması özel hayattır diyerek” yolsuzlukları görmezden gelinirken, diğer taraftan darbe paranoyasıyla Oda TV, KCK, Balyoz, Ergenokon gibi davalarla binlerce kişiyi suçsuz yere yıllarca hapis yatıran, masum kişilerin ölümlerine, intiharlarına sebep olanlar kim?
- Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Hasan Ferit Gedik, Ahmet, Abdullah, Mehmet, Berkin, Medeni, vahşice öldürülüp, avukatların, hekimlerin, gazetecilerin, sivil toplum örgütü temsilcilerinin gözaltına alınmalarına seyirci kalırken, “ama oğlumu gözaltında iki gün boyunca ruhsal ve bedensel baskı altında tuttular” diyen bakan kim?
- Ayşe Gökçe, Ermenek madeninde mahsur kalan oğlu için ‘Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı’ diye feryat ederken hasta olduğu için TBMM’ye ifade vermeyip yatıyla gezen örgüt lideri, hayırsever iş adamı kim?
- Dışarıda inançlı bir Müslüman gibi davranıp, evinde Bakara suresiyle makara geçen bakan kim?”

Türk halkına sesleniyoruz…
“Bu komisyonun çalışmasın engelleyenlerin kim olduğunu biliyorsunuz. Yoksulun, memurun, işçinin, emeklinin, köylünün, öğrencinin, öğretmenlerin, toplumu oluşturan tüm kesimlerin emeğini, ekmeğini, hakkını geleceğini gasp eden, bulunduğu makamı ve mevkiyi kendisine, ailesine ve yakın çevresinin çıkarlarına kullanan tüm soysuzlardan, arsızlardan, hırsızlardan, yalancılardan, sahtekarlardan, hesap sorarak, onurumuzla ve şerefimizle, hep birlikte kardeşçe, seçenlerin seçtiğinden korkmadan yaşayabileceği bir Türkiye hepimizin hakkıdır.Tüm bunlar, yüzyılın en büyük soygunu olan 17-25 aralık sürecinin engellenmesi ve bu yolsuzluğa bulaşanların ve bu yolsuzluğun en tepesindeki “bir numaranın” bulunup hesap sorulmasını, halkın nasıl soyulduğunun açığa çıkarılmasını engelleyemeyecektir.”

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > Muhalefet şerhiyle CHP'den Türk halkına çağrı ...

Diğer Yazıları:
31/12/2019 “Vatan toprağı işgal altındayken”
29/12/2019 Ankara’da coşku, bizde hüzün vardı
27/12/2019 İslami bankada olmayanlar bizde başladı
25/12/2019 Kulelerde, FETÖ araştırmasını MHP istemiş
24/12/2019 Her olayın altından aynı kadın çıkıyor!
22/12/2019 Kanal İstanbul gerçekleri
20/12/2019 Özkök: FET֒ye hep dikkat çektim
18/12/2019 17 yıldır ödenmeyen namus borcu
17/12/2019 Eski vekiller de “çakarlı” olacak
15/12/2019 Skandal ihaleye, suç duyurusu
13/12/2019 İşte, Gökçek’in mal varlığı
11/12/2019 Vetonun ardından geleceklere bakalım
10/12/2019 Bunlar yapılmadan mücadele olmaz
  8/12/2019 İhalede 88 milyon lira farkın bir anlamı yok…
  6/12/2019 O veto edildi, ya diğer yasa?
  4/12/2019 Onca konutun parası kimin cebinde?
  3/12/2019 Bakan, Öksüz için ne söylemek istedi?
27/11/2019 O sanık, son güne kadar müdürdü
26/11/2019 Kadın öğretmenlere mezarlık görevi!
24/11/2019 Yavaş ne yapsın! 100 bin iş başvurusu 12 bin görüşme talebi
22/11/2019 Karar: Gökçek’in mal varlığı araştırılacak
20/11/2019 HDP, önemli bir karar aşamasında
19/11/2019 Hukukçuların sınavına besmeleli hazırlık kitabı
17/11/2019 Acı tablonun sorumlusu…
15/11/2019 Pes doğrusu! Bakanlık, öğretmenleri icralık etti


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları