Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > "Adalet kaldıysa Yüce Divan'a gitsinler." Bunları söyleyen de Yüce Divan'da yargılanan Başbakan
24/12/2014

"Adalet kaldıysa Yüce Divan'a gitsinler." Bunları söyleyen de Yüce Divan'da yargılanan Başbakan

Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, Türkbank ihalesine müdahale ettiği iddiasıyla Yüce Divan’da yargılandı. Yüce Divan’a sevk eden ise Recep Tayyip Erdoğan‘dı. Bugün yaşananlar, o gün yaşananların yanında “hiç” kalıyor.


Olay şöyle gelişmişti: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Türkbank’ı satışa çıkardı. Yılmaz, bankanın üç talibiyle de görüştü. Kendilerine “Bankada, devletin 480 milyon dolar kadar bir parası var. Dolayısıyla 500 milyon doların altında teklif verirseniz, Başbakan olarak bu satışı onaylamam” dedi. “Görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla Yılmaz hakkında kurulan soruşturma komisyonu Yüce Divan’a sevk edilmesini gerektirecek bir durum bulamadı.

“BENİ YÜCE DİVAN’A SEVK EDİN”

AKP hükümeti kurulduğunda, bu kez aynı konuyla ilgili “ihaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla hakkında soruşturma açıldı. Bu karar verildiğinde Yılmaz milletvekili de değildi. Soruşturma komisyonunun hangi maksatla kurulduğunu ve ne karar vereceğini çok iyi biliyordu. Soruşturma komisyonuna gitti ve “Beni Yüce Divan’a sevk edin, meseleyi orada konuşmak istiyorum” dedi.
Yüce Divan’dan “İhaleye fesat karıştırma yoktur. Çünkü siyasi veya ticari bir menfaat söz konusu değildir” kararı çıktı. Zaten ihaleye katılan firma yetkilileri de, Yılmaz‘ın kendilerinden hiçbir parasal talebi olmadığını söylemişlerdi. Yüce Divan “ihaleye fesat karıştırma yoktur ama bir başbakanın ihaleye doğrudan doğruya müdahil olması ve onlara devletin lehine bile olsa fiyat telaffuz etmiş olması görevini kötüye kullanmaktır” diye yorumladı. Oysa son yıllarda başta Sabah gazetesinin satışı olmak üzere bir çok satışın içinde Başbakan ve bakanların, Yüce Divan kararına rağmen yer aldığı sıkça gündeme getirilmişti.Yılmaz‘a, ihaleye katılacak kişilerle görüştüğü için ceza verildi. “Rahşan Affı” olarak bilinen yasa kapsamına girdi. O aftan yararlanan yalnız Yılmaz değildi. Recep Tayyip Erdoğan da, belediye başkanlığı dönemindeki davalarından aynı şekilde yararlanmıştı.

“İKTİDAR VE MUHALEFETE TEŞEKKÜR”

Mesut Yılmaz, yıllardır basına bir açıklamada bulunmuyor. Yolsuzluk, rüşvet iddialarıyla 4 bakan hakkında TBMM’de kurulan Soruşturma Komisyonu, bakanlarla ilgili kararını önceki gün verecekken, üzerlerinde kurulduğu öne sürülen baskılar sonucu 5 Ocak’a erteledi. Peki, yaşanan süreci deneyimli siyasetçi eski Başbakan Mesut Yılmaz nasıl yorumluyor. İşte Yılmaz‘ın SÖZCܒye açıklamaları:
“İki yıl önce size bazı açıklamalarda bulunmuştum. O günden bu yana hiçbir yerde açıklamada bulunmadım. Artık Türkiye’deki olayları yorumlamakta ciddi zorluk çekiyorum. Sadece izliyorum. Yaşananları aklım havsalam almıyor.
5 yıl kadar önce ben milletvekiliyken, TBMM’de Yüce Divan meselesi gündeme getirildiğinde bir konuşma yapmıştım. O konuşmamda da söyledim: İcra makamında bir gün bile oturanlar bunu hesabını her zaman vermek durumundadır. Hatta o konuşmamda, beni Yüce Divan’a gönderdikleri için iktidar ve muhalefet partilerine teşekkür ettim.”

“OYALAMALARI ANLAYAMIYORUM”

“Doğrusu ortada bu kadar ciddi iddialar varken, oyalamaları anlamakta ciddi zorluğum var. Galiba bizim değerlerimiz artık alt-üst oldu, her şey artık maziye karıştı. Olayları yorumlamak için hiçbir etik değer, hiçbir akıl ölçüsü kalmadı. Haklarında bu kadar önemli iddialar bulunan kişilerin, Yüce Divan’a gönderilmelerini kendilerinin talep etmeleri gerekir. TBMM’de kürsüye çıkıp, ‘Adalette aklanmak istiyorum, Yüce Divan’a sevki talep ediyorum’ açıklamasında bulunmaları en doğru olanıdır.
Hakkımda soruşturma yapıldığı dönemde Bülent Ecevit‘in başbakan olarak görev yaptığı koalisyon hükümetinde parti genel başkanı olarak ben sırf hakkımda böyle bir soruşturma var diye hükümette görev almadım. Soruşturma komisyonunun beni aklayan raporundan sonra Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı olarak beni hükümete davet etti ve yardımcısı olarak göreve başladım. Meclis’te reddedilmesine rağmen, AKP hükümeti döneminde aynı konuda başka bir gerekçeyle beni Yüce Divan’a verdiler. Bağımsız milletvekili olduğum dönemde kürsüye çıkıp, beni Yüce Divan’a gönderenlere teşekkür ettim.”

“BUNLARIN YAPTIĞI SUǔ

“İki yıl süren dava sonucunda Yüce Divan hakkımda ‘Kamunun lehine olsa bile başbakan ya da bakanlar ihaleye katılanlarla görüşmez’ dedi. O görüşmelerimle maddi menfaat elde etmediğimi, ihaleye fesat karıştırmadığımı gördüler. Yüce Divan’da çoğunluk, ‘velev ki kamunun lehine bile olsa hükümet yetkilisi ihaleye katılanla görüşemez’ derken, karara muhalefet edenler ise ‘o görüşme kamu lehineyse görüşebilir’ değerlendirmesini yaptı. Dolayısıyla ‘ihaleye fesat suçu’ndan aklanıyorum, ama ihaleye katılacaklarla görüştüğüm için ceza alıyorum ve bu ceza da erteleniyor.
Başbakan ve bakanların, kamu yararı olsa bile ihaleye katılacaklarla görüşemeyeceği yolunda Yüce Divan’ın kararı var. Bugün bırakın ihalelere katılanlarla görüşmeyi, bırakın kamu lehine olmasını, bunlar bir medya organını kimin satın alacağı konusunda bile baskı yapıyor ve bizzat devreye giriyor. Bunların yaptığının suç olduğunu Meclis konuşmalarımda da söylemiştim, bugün de söylüyorum.”

“MEMLEKETTE ADALET KALDIYSA”

“Dolayısıyla, ne haklarında soruşturma yapılan eski 4 bakanın tavrını, ne AKP’nin tavrını, ne hükümetin tavrını anlamakta zorluk çekiyorum. Ortada bir yanlışlık varsa bile kendilerinin yargıya gitme talebinde bulunmaları lazım. Ancak basına yansıyanlardan anlıyorum ki ortada önemli belge ve deliller de var. Soruşturulan 4 eski bakanın çıkıp, ‘Bizim hakkımızda adaletin karar vermesini istiyoruz’ demeleri lazım. Tabii memlekette adalet kaldıysa, adalet bırakıldıysa… Benim zamanında gördüğüm, şimdi de gördüğüm TBMM’deki soruşturma komisyonları yargı görevi yapmasına rağmen her zaman siyasi karar almıştır. Dolayısıyla, soruşturma komisyonunun kararına gerek kalmadan ilgililerin kendilerinin talepte bulunmaları gerekir. Bu işin yargıya intikal ettirilmesi ve yargının karar vermesi lazım. Yargı karar vermeden ne suçludur, ne de suçsuzdur diyemem. Yargıya bunu götürmediğiniz zaman demek ki bir şeylerin üstünü örtmek istiyorsunuz. Yapılanlar anlayışımıza uymuyor.”
DİKKAT! : Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları Sözcü

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > "Adalet kaldıysa Yüce Divan'a gitsinler." Bunları söyleyen de Yüce Divan'da yargılanan Başbakan

Diğer Yazıları:
  4/10/2017 Bunun kaybedeni Türkiye olur…
  3/10/2017 13 yılın en ağır kaybı
  1/10/2017 Danıştay’ın bu kararı yargılatmayanlara ders olsun
29/9/2017 Onlar parsel parsel kazanırken…
27/9/2017 Bu bayramı siz yine mi unuttunuz?
26/9/2017 HSK Başkanvekili, davaları SÖZCܒye anlattı
24/9/2017 Milletvekili rantına CHP’den veto
22/9/2017 Gerilim artıyor; Kerkük korkutuyor
20/9/2017 Barzani’nin mektubu… Nereden nereye?
19/9/2017 Barzani, baba vasiyetini unuttu mu?
17/9/2017 Hakkını yemeyelim bunlar hep AKP’nin eseri
15/9/2017 Bunlar, tehlikeli tırmanışlar
13/9/2017 İHA’nın ve SİHA’nın gördükleri
12/9/2017 Özel Kuvvetler Komutanlığı davasında ilginç sorular
10/9/2017 Çağlayan: Ben hesabını verdim
  8/9/2017 Yaklaşan tehlike, Cumhurbaşkanı’na 2.5 ay önce söylenmiş
  6/9/2017 Evet, gerçekten herkese lazım…
  5/9/2017 Öldürmeyin, yaşama döndürün
  3/9/2017 Gençlik bunlara mı emanet?
  1/9/2017 Bu nasıl sığınmacılık?
30/8/2017 Biri ‘Yeşil’ biri ‘Öksüz’
29/8/2017 İddianamenin “siyasi baskı” bölümü niçin kısaltıldı?
27/8/2017 Öksüz skandalında yeni perde
25/8/2017 Zekai Paşa SÖZCܒye konuştu
23/8/2017 Komutanların istifasının nedeni ByLock mu?


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları