Saygı Öztürk

 

Gazeteci Yazar
SAYGI ÖZTÜRK


Saygı Öztürk > İstihbarat Dairesi eski Başkanından şok iddia: Öcalan'ın talimatıyla görevden alındım
29/9/2014

İstihbarat Dairesi eski Başkanından şok iddia: Öcalan'ın talimatıyla görevden alındım


2010 yılının Mayıs ayında, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Kastamonu Emniyet Müdürü Ömer Altıparmak’ı Ankara’ya çağırdı. Kendisine üst makamlar tarafından önerilen görevi söyledi. İstihbarat Dairesi Başkanı yapılmak isteniyordu.
Ömer Bey, “tamam” demedi. İkinci kez müsteşar Ankara’ya çağırdı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la görüşmesinde ise kaygılarını anlattı. “Sayın bakanım, ben yıllarca istihbaratta çalıştım. Üst makamların hiyerarşiye uymadan direkt olarak alt makamlara talimatlar verdiğinin bir gerçek. Bu durum, personel açısından ileride sorunlar yaşanmasına neden olabiliyor” dedi.

“Askerler ne yapıyor”
Ancak, Ömer Altıparmak’ın İstihbarat Dairesi’ne getirilmesine karar verilmişti. Dördüncü defa Ankara’ya çağrıldığında, bu kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısındaydı. “Hayırlı olsun” dedi. Göreve başladığı ilk günden itibaren, siyasetçilerin ellerinin İstihbarat Dairesi’nde olduğunu daha iyi fark etti. Davutoğlu hükümetinde bakanlığa getirilen kişi, her gelişinde, “askerler ne yapıyor, askerler bu konuda ne düşünüyor?” sorularını yöneltiyor ve bu konuyla ilgili bilgiler derliyordu.
Hükümette neredeyse her bakanın istihbaratta “ayrı bir adamı” olduğunu anlamakta da gecikmedi. Sırtlarını siyasetçilere dayamış olanlar, uyarılara rağmen alışkanlıklarından vazgeçmiyorlardı. Dinlemeler sızdırılıyor, çok özel bilgiler daire dışına çıkarılıyordu.
Ramazan Akyürek’in görevden alınmasından sonra yerine atanan Ömer Altıparmak’ın, “çözüm süreci”yle ilgili raporunda, örgüte katılımların arttığına dikkat çekiliyor ve bu rapor hayli rahatsızlık yaratıyordu. Ardından, Başbakanın çalışma odasında MİT tarafından bulunan “böcek” istihbarat dairesine fatura edildi. Altıparmak da 3 yıllık başkanlık görevinden sonra alındı.
Bugüne kadar hiç konuşmayan eski İstihbarat Dairesi Başkanı Ömer Altıparmak, geçen hafta emekliye ayrıldı ve sessizliğini SÖZCܒye bozdu. İşte Ömer Altıparmak’ın olay yaratacak sözleri:

200’ü aşkın bombacı yakalandı
“Görev yaptığım dönemde yapılan çalışmalar ile bölücü terör örgütünün sivilleri de hedef alan metropollere yönelik eylem planlamaları akamete uğratıldı. Bu eylemleri gerçekleştirmek üzere yurtdışında eğitilerek büyük şehirlere gönderilen 200’ü aşkın bombacı örgüt mensubu, eylem gerçekleştiremeden nitelikli patlayıcı maddeleri ile birlikte yakalandı.
Özellikle gelecek nesillere yönelik büyük tehlike oluşturan uyuşturucu madde kaçakçılığına yönelik çalışmalarımız neticesinde 30 tonun üzerinde esrar, 11 tonunun üzerinde eroin maddesi ele geçirildi. Bu dönemde terör ve organize suç örgütleri ile mücadelede ihtiyaç duyulan operasyonel istihbaratın tamamına yakını üretildi ve operasyonel birimlere aktarıldı.”
Mücadele edenlere, terörist muamelesi
17-25 Aralık operasyonlarından sonra şiddeti artan gerek şahsıma gerekse mesai arkadaşlarıma yönelik hukuksuz olarak sürdürülen atama, soruşturma, açığa alma, terör örgütlerinin hedefi haline getirme tarzındaki tasfiye, kıyım, itibarsızlaştırma kampanyaları kamuoyu vicdanını da yaralayacak şekilde had safhaya ulaştı. Şuan kıyıma uğramış arkadaşlarımın özlük dosyaları incelendiğinde ortak özelliklerinin PKK terör örgütüne yönelik başarılı çalışmalarda bulunmaları olduğu görülecektir.

Terör örgütünü kullanan yabancı ülkeler ve terörle müzakere edenler adeta teröristlerle mücadele eden bu milletin evlatlarına terörist muamelesi yaparak onları tasfiye ediyor ve terör örgütlerinin önlerini açıyor. Ülkesi için gece gündüz demeden, ailelerini ihmal ederek çalışan bu personel, yapılan atamalar, soruşturmalar ve ihraçlar ile mağdur edildi, hukuksuz yapılan bu işlemler ile Emniyet teşkilatı çalışamaz hale getirildi, ülke güvenlik açığına sürüklendi. Son dönemde PKK terör örgütünün geldiği nokta ve bonzaiden ölümler Emniyete yönelik yapılan tasfiye işlemlerinin sonuçlarının ilk dışavurumlarından bazılarıdır.”

Bakan, bana ‘Sırada sen varsın’ dedi
PKK terör örgütünün “devrimci halk savaşı” ve “demokratik özerklik” ilan ederek terör eylemlerine ivme kazandırıyordu. Ömer Altıparmak’ın 2011 yılının 57 gününü, 2012 yılının ise 31 gününü Hakkari ve Şırnak başta olmak üzere Güneydoğu illerinde geçirdi. ,İçişleri Bakanı tarafından ödüllendirildi. Bugün ise “görevini ihmal”den hakkında soruşturma açıldı. Silah ve kimliği alındı. Ömer Altıparmak yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
“Terörle mücadele eden personele yönelik kıyımlar daha önceden başlamasına rağmen 17-25 Aralık ile şiddeti artırılarak sürdürüldü. Emniyet personelinin tasfiye süreci aslında bölücü terör örgütüne yönelik mücadele eden personeli görevden almalar ile başlamıştı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin görevden alındığı gün bana ‘Ömer Bey süreçten ötürü görevden alındım, sırada sen varsın’ dedi.
Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kendisini ziyaret eden milletvekillerine ‘benimle görüşen heyete söyledim PKK operasyonu yapanları görevden alacaklar’ dedi. Bunu çok iyi biliyorum, kayıtlarda da var. Emniyet İstihbaratında ve dönemin İçişleri Bakanının değişmesinde kamuoyunda ‘çözüm süreci’ olarak bilinen süreçte yer alanların rol oynadığını kesin ve net olarak biliyorum.

O kayıtları PKK sızdırdı
Oslo görüşmeleri ve Çözüm süreci Ahmet Davutoğlu tarafından başlatıldı. Beşir Atalay tarafından koordinasyonu üstlenildi. Örgüt mensuplarının Oslo’da kaydettiği seslerden Hakem devletin temsilcilerinin MİT mensuplarıyla ayrı, terör örgütü mensuplarıyla ayrı ayrı toplantılar da gerçekleştirdiği anlaşıldı.
Meslek acemiliğinin görülmemiş bir örneği olarak görüşmeler hem hakem devlet olan İngiltere hem de PKK mensupları tarafından kayda alındı. Bu kayıtların bir kısmı daha sonra tehdit unsuru olarak PKK’lılarca internet sitelerinden kamuoyuna sızdırıldı. MİT bu konudan ancak bu şekilde haberdar oldu.
Bu süreç ve görüşmelerden terör örgütünün tüm üst yönetimi ve hakem devlet bilgi sahibidir. Ancak terörle mücadele eden başta Genelkurmay olmak üzere ne Jandarma ne de Emniyet Genel Müdürlüğüne herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Çözüm süreci dedikleri
Tamamen iç kamuoyuna, muhalefet partilerine, hatta kabineye, iktidar partisi milletvekillerine kapalı ve gizli yürütülen bu görüşmelerde;
- Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması,
- Özerk yönetim.
- Dağdaki silahlı terörist grupların dağdan indirilerek (öz savunma gücü) kolluk gücüne dönüştürülmesi.
- Bu konularda Hükümetçe yasal düzenlemeler yapılması ele alındı.
Terör örgütünün elebaşısına literatürümüzde ‘teröristbaşı’ deriz. Bölücü terör sorunun başı ile sürdürülen hasta ve sağlıksız görüşmeler devam ederken 2010’da çatışmaların boyutu genişledi. Teröristbaşı ile görüşen avukatlar, teröristbaşından aldıkları eylem talimatlarını dışarıdaki üst düzey teröristlere aktardı.
2011 yılının Temmuz ayına gelindiğinde; teröristbaşı bir anda çark ederek aradan çekildiğini belirtti. Kandil’in görevini yapması gerektiğini, ‘devrimci halk savaşı’ ilan ettiğini, Kürt halkının kendi öz savunma gücünün şehirlerde kurulmasını, Devlet bir kişi tutuklarsa örgütün de bir kamu görevlisi tutuklamasını, Diyarbakır Dağkapı meydanının Tahrir meydanına çevrilmesini, okulların hedef alınması ve yakılmasını, demokratik çözüm çadırlarının kurulması talimatlarını verdi.
Öcalan’ın talimatları sonucu Kayseri Pınarbaşı, Gaziantep ve Ankara Kumrular’daki kanlı eylemler, Kaymakam adayı, asker, polis ve korucuların kaçırılması, Şemdinli, Beytüşşebap ilçeleri başta olmak üzere ilçe merkezlerini ele geçirmeye yönelik eylemler, askeri üs bölgeleri ve emniyet binalarına saldırılar düzenleyerek asker ve polislerimizin şehit edilmesi, her türlü illegal eylemin çıkış noktası olan demokratik çözüm çadırlarının kurulması, metropollere bombacı eylemcilerin gönderilmesi eylem ve faaliyetleri gerçekleştirildi.

Arınç, ‘film gibi operasyon” demişti
Ömer Altıparmak, İstihbarat Dairesi Başkanlığı döneminde yapılan ve bugün mağdur edildiğini öne sürdüğü personelin yaptığı operasyonları şöyle sıraladı:
- Sayın Bülent Arınç’ın film gibi operasyon dediği Cilvegözü saldırısının faillerinin yakalanması,
- 5 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Ankara kumrular bombacısının yakalanması,
- İstanbul, Antalya, İzmir başta olmak üzere metropollere gönderilen bombacı örgüt mensuplarının aylarca süren fedakar çalışmalar neticesi yakalanması,
- Başta PKK terör örgütünün finansmanında kullanılan tonlarca uyuşturucu maddenin ele geçirilmesi,
- Genelkurmay’ımızın talebi, dönemin içişleri bakanlarının talimatları ile kuzey ıraktaki terörist varlığın etkisiz hale getirilmesi için 617 terör üst bölgesinin yerlerinin tespit edilip ilgili makamlara ulaştırılması, yine ülke içerisindeki terörist noktalarının tespit edilmesi,bu sayede gerçekleştirilen hava operasyonları ile terör örgütüne 2011-2012’yi kayıp yıl ilan ettirilmesi,
- Kamuoyunda sansasyon oluşturan başta Sn. Başbakan'ın Kastamonu'dan dönen konvoyuna eylem düzenleyen Karadeniz kırsalındaki grupların imha edilmesi,
- Tekirdağ merkezli olmak üzere İstanbul ile koordineli yürütülen El Kaide terör örgütü operasyonu neticesi Başbakan'a yönelik suikast eyleminin engellenmesi,
- Terör örgütünün müzakere sürecinden istifade ile Akdeniz kırsalına gönderdiği terör örgütü unsurlarının yakalanması,
- Bir bayram günü Gaziantep’i kana bulayan bombalı eylemin aydınlatılması ve yardım/yataklık yapanların yakalatılması,
- Kayseri Pınarbaşı eyleminin faillerine yardım ve yataklık yapan teröristleri yakalanması,
- Şemdinli’nin örgüt tarafından ele geçirilmesi ve kurtarılmış bölge ilan edilmesi planlarını önceden tespit ve deşifre ederek ilgili makamlara intikal ettirilmesi,
- Ülke içindeki sığınakların tespit edilmesi ve örgütün Diyarbakır bölge sorumlusu ile birlikte 10 teröristin etkisiz hale getirilmesi.
--------------

Facebook'ta paylaş    Twitter'da paylaşSaygı Öztürk > İstihbarat Dairesi eski Başkanından şok iddia: Öcalan'ın talimatıyla görevden alındım

Diğer Yazıları:
  4/10/2017 Bunun kaybedeni Türkiye olur…
  3/10/2017 13 yılın en ağır kaybı
  1/10/2017 Danıştay’ın bu kararı yargılatmayanlara ders olsun
29/9/2017 Onlar parsel parsel kazanırken…
27/9/2017 Bu bayramı siz yine mi unuttunuz?
26/9/2017 HSK Başkanvekili, davaları SÖZCܒye anlattı
24/9/2017 Milletvekili rantına CHP’den veto
22/9/2017 Gerilim artıyor; Kerkük korkutuyor
20/9/2017 Barzani’nin mektubu… Nereden nereye?
19/9/2017 Barzani, baba vasiyetini unuttu mu?
17/9/2017 Hakkını yemeyelim bunlar hep AKP’nin eseri
15/9/2017 Bunlar, tehlikeli tırmanışlar
13/9/2017 İHA’nın ve SİHA’nın gördükleri
12/9/2017 Özel Kuvvetler Komutanlığı davasında ilginç sorular
10/9/2017 Çağlayan: Ben hesabını verdim
  8/9/2017 Yaklaşan tehlike, Cumhurbaşkanı’na 2.5 ay önce söylenmiş
  6/9/2017 Evet, gerçekten herkese lazım…
  5/9/2017 Öldürmeyin, yaşama döndürün
  3/9/2017 Gençlik bunlara mı emanet?
  1/9/2017 Bu nasıl sığınmacılık?
30/8/2017 Biri ‘Yeşil’ biri ‘Öksüz’
29/8/2017 İddianamenin “siyasi baskı” bölümü niçin kısaltıldı?
27/8/2017 Öksüz skandalında yeni perde
25/8/2017 Zekai Paşa SÖZCܒye konuştu
23/8/2017 Komutanların istifasının nedeni ByLock mu?


 


..:: KİTAPLARI ::..

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010


Kod Adı Mürted Tanıklar ve belgeler ışığında 15 temmuz
Kod Adı Mürted
Tanıklar ve Belgeler Işığında 15 Temmuz
2016

Balyoz'da Kumpas

Balyoz'da Kumpas
Belgeleriyle Balyoz Davası ve Sonrası
2014

Örgüt Pazarı

Örgüt Pazarı
Sağ-Sol Örgütler, Kürtçülük ve Tarikatlar
2013

Belgelerle 28 Şubat

Belgelerle 28 Şubat
Dünü ve bugünü ile 28 Şubat
2013

Son Babalar
Son Babalar
Türkiye'deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri...
2011

Okyanus Ötesindeki Vaiz fetö kitabı
Okyanus Ötesindeki Vaiz
Çok gizli damgalı raporların ışığında MİT-Emniyet-Yargı üçgeninde Fethullah Gülen Gerçeği
2010

MGK
MGK
28 Şubat'ta kapalı kapılar ardında neler yaşandı. Belgeleriyle bu kitapta..
2011

Taşeron Mesih
Taşeron Mesih
Mehmet Ali Ağca’yı belge ve bilgilerin ışığında daha yakından tanıyacaksınız
2010

Ölüm Kuyuları
Ölüm Kuyuları
İddiadan gerçeğe Şemdinli olayları
2009

Belgelerle Ergenekon
Belgelerle Ergenekon
Herşey Ümraniye'de bulunan bombalarla başladı..
2008

5-6-2 Tamam Reis
5-6-2 Tamam Reis
Kırcı, Ağca ve bir dönemin cinayetleri
2008

Apo Olayının Perde Arkası
Apo Olayının Perde Arkası
Abdullah Öcalan'ın yakalanışının ve sonrasının belgeler ile anlatımı
2009

33 Kurşun
33 Kurşun
33 erimizin şehit edildiği katliamın tanıkları anlatıyor
2008

İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşa'nın Kürt Raporu
İsmet Paşanın gizli raporu 75 yıl sonra ortaya çıktı
2007

Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
Sınır Ötesi Savaş'ın Kurmay Günlüğü
1. Kuzey Irak Harekatı'nn Öyküsü
2007

Devletin Derinliklerinde
Devletin Derinliklerinde
Belgelerle Sususrluk'un perde arkası
2002

Madalyalı Mahkum
Madalyalı Mahkum
Korkut Eken Olayı
2007


twitter.com/saygi_ozturk
tr.linkedin.com/in/saygiozturk
facebook.com/saygiozturk

Saygı Öztürk Kimdir

webmaster Site Haritası

© 2018  www.saygiozturk.com I www.saygiozturk.net Saygı Öztürk kitapları ve yazıları